Przejdź do treści


Nowy Sącz: Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Nowy Sącz: Święto Niepodległości 11 listopada – fot. www.nowysacz.pl

W najbliższy piątek w Nowym Sączu odbędą się uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Program uroczystości:

Obchody rozpoczną się o godz. 8:45 na rogu ulic Dunajewskiego i Szwedzkiej, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu na początku I wojny światowej. Delegacje władz samorządowych, instytucji i organizacji złożą w tym miejscu wiązanki kwiatów i zapalą znicze.

Odsłonięcie tablicy. Ratusz, godz. 9:15

Sądeczanie docenili wkład Piłsudskiego i jego legionów w odzyskanie niepodległości. Już dwa lata po pierwszej wizycie, w 1916 roku, rajcy Nowego Sącza przyznali twórcy legionów honorowe obywatelstwo naszego miasta. Honorowy dyplom potwierdzający ten fakt Piłsudski mógł odebrać dopiero pięć lat później, już jako marszałek Polski.

W stulecie nadania honorowego obywatelstwa w nowosądeckim ratuszu odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ten fakt. Głos zabierze prezydent miasta Ryszard Nowak. Będzie to kolejny wyraz szacunku dla znamienitego (honorowego) obywatela naszego miasta, który zapisał się w historii jako główny architekt odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Początek uroczystości – godz. 9:15.

Kwiaty pod pomnikiem. Cmentarz komunalny, godz. 10:00

Kolejnym miejscem obchodów będzie cmentarz komunalny w Nowym Sączu przy ul. Tadeusza Rejtana, gdzie znajduje się odsłonięty w latach międzywojennych pomnik legionistów z czasów I wojny światowej. Przy pomniku sądeccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji kombatanckich złożą wieńce i wiązanki kwiatów. Głos zabierze prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Uroczystość uświetni koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Usłyszymy budzące tak wiele patriotycznych skojarzeń legionowe pieśni piosenki. Początek – godz. 10:00.

Msza w kościele św. Kazimierza. Godz. 11:00

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem legionistów uczestnicy będą mogli przejechać podstawionym transportem do kościoła św. Kazimierza. O godz. 11:00 rozpocznie się tam msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Po mszy uczestnicy przejdą na planty pod Dąb Wolności, gdzie czekać będą na nich harcerze i młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Dąb Wolności. Godz. 12.20

Legionowe pieśni związane z odzyskaniem niepodległości przygotowali harcerze Komendy Hufca w Nowym Sączu. Koncert nosił będzie tytuł “Śpiewy patriotyczne”. Przygotowali go uczestnicy VIII Gry Miejskiej im. hm Ireny Styczyńskiej pod hasłem “Melduję niepodległość”.

Nowy Sącz stał się wolny kilkanaście dni wcześniej niż reszta kraju. Już 31 października 1918 roku członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej obsadzili strategiczne punkty miasta, a 2 listopada 1918 r. przedstawiciele tymczasowych władz miasta złożyli w sali ratuszowej przysięgę na wierność odrodzonej Rzeczypospolitej.

Do tych właśnie wydarzeń nawiązuje gra miejska “Melduję niepodległość”, której patronuje wybitna postać w historii naszego miasta, honorowa obywatelka Nowego Sącza, hm. Irena Styczyńska. Pani Irena, niezrównana przewodniczka i miłośniczka swojej małej, sądeckiej ojczyzny, odeszła właśnie w święto niepodległości w 2007 roku.

Uroczystość zakończy występ wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

źródło: www.nowysacz.pl