Przejdź do treści


Nowy Sącz: Ukradł kartę płatniczą i płacił nią za zakupy

fot. KMP Nowy Sącz

Nie trudno wyobrazić sobie konsekwencje, jakie grożą po utracie karty bankomatowej z możliwością płatności zbliżeniowych. Tak też się stało w tym przypadku.

Karta płatnicza skradziona została w jednym lokali gastronomicznych na terenie Nowego Sącza w marcu tego roku. Młody mężczyzna wykorzystując fakt, iż ukradł kartę z możliwością płatności zbliżeniowych płacił nią za swoje zakupy. 21-latek nie spodziewał się jednak, że po miesiącu od zdarzenia usłyszy od zarzut kradzieży oraz kradzieży z włamaniem (związanej z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze), za co grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Aby uniknąć podobnych sytuacji sądeccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.

W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, skorzystajmy z aplikacji mobilnej (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwońmy na infolinię. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na Policję.

/KMP Nowy Sącz