Przejdź do treści


Nowy Sącz świętuje rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Ratusz Nowy Sącz

Jak co roku w Nowym Sączu odbędą się uroczystości związane z Uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Konstytucja 3 maja była pierwszym tego rodzaju aktem w Europie i drugim na świecie, po konstytucji amerykańskiej uchwalonej w 1787 r. Konstytucja 3 maja została uchwalona w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczając znacząco demokrację szlachecką.

Program obchodów:
O godzinie 10:30 w Bazylice Św. Małgorzaty zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, pocztów sztandarowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich oraz szkół. Po Mszy nastąpi przemarsz na Plac 3 Maja oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Małachowskiego przez parlamentarzystów sądeckich, przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz samorządu. Obchody zakończy Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie z udziałem Zespołu Regionalnego SĄDECZANIE oraz wokalistów i recytatorów MOK w Nowym Sączu o godzi. 18.30 na dziedzińcu Kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego.

Organizatorzy: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Miejski Ośrodek Kultury, Parafia pw. Św. Małgorzaty oraz Parafia pw. Św. Ducha