W sobotę, 17 maja, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oficjalnie zainaugurowano 21. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Uroczyste otwarcie przyciągnęło uczestników z całego świata, jurorów, dziennikarzy i miłośników muzyki klasycznej. Tegoroczna edycja, rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, rozpoczęła się w atmosferze zadumy i artystycznego skupienia.

Hołd dla wybitnych artystów
Wydarzenie rozpoczęto minutą ciszy, oddając hołd dwóm zmarłym jurorom związanym z konkursem – włoskiemu tenorowi Luigiemu Alvie oraz polskiej śpiewaczce Jadwidze Rappé. Ich wkład w rozwój Konkursu i wspieranie młodych talentów został ciepło wspomniany przez organizatorów i uczestników.
Sztuka, nie rywalizacja
Przewodnicząca Jury i Dyrektor Artystyczna Konkursu Małgorzata Walewska podkreśliła, że wydarzenie ma być przede wszystkim doświadczeniem edukacyjnym i inspirującym, a nie tylko konkursem. – „Warto posłuchać rad jurorów, by wyciągnąć wnioski i warto zawiązać przyjaźnie, które będą trwały przez lata” – mówiła w swoim wystąpieniu.
Muzyka rozbrzmiewa już w SOKOLE
Choć przesłuchania rozpoczną się dopiero w niedzielę, już w sobotnie popołudnie w budynku SOKOŁA dało się wyczuć intensywną atmosferę przygotowań. Młodzi śpiewacy po rejestracji ćwiczyli z pianistami, przygotowując się do występów, które odbywać się będą w trzech etapach. W finale uczestnicy zaśpiewają z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej.
Rekordowa frekwencja i prestiżowe jury
Do udziału w Konkursie zgłosiło się aż 210 artystów z 40 krajów, jednak po selekcji zakwalifikowano 70 uczestników reprezentujących 18 państw. Przesłuchania oceni międzynarodowe jury, złożone z uznanych artystów i pedagogów z Europy, Azji i Ameryki. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone 23 maja wieczorem, a dzień później odbędzie się Koncert Laureatów.
W hołdzie Adzie Sari i Helenie Łazarskiej
W ramach wydarzenia zaplanowano także specjalny koncert poświęcony patronce Konkursu Adzie Sari oraz wieloletniej dyrektor artystycznej, profesor Helenie Łazarskiej. Odbędzie się on 22 maja w MCK SOKÓŁ. Wystąpią laureatki poprzednich edycji przy akompaniamencie Manfreda Schiebla. W programie znajdą się dzieła Mozarta, Verdiego, Rossiniego i Moniuszki.
Konkurs z nowym wymiarem online
Wszystkie przesłuchania będą otwarte dla publiczności, a finałowe etapy zostaną po raz pierwszy udostępnione w serwisie operavision.eu. To szansa, by także międzynarodowa publiczność mogła śledzić występy młodych talentów z różnych zakątków świata.
/źródło: MCK Sokół