Przejdź do treści

Sezon na grypę w pełni, przechodnie pękają w szwach

fot. www.istockphoto.com

Sezon na grypę się zaczął, a Polacy chorują rekordowo dużo. Według danych opublikowanych przez Gazetę Wyborczą liczba podejrzeń i zachorowań na grypę w tym sezonie przekracza 100 tys. osób tygodniowo.
Grypa to groźna choroba wirusowa, często mylona z przeziębieniem, któremu towarzyszy od początku katar i kaszel. Przebiegłość wirusów grypy polega na tym, że uszkadzają nabłonek organów wewnętrznych. Objawy grypy to najczęściej wysoka gorączka, kaszel, ból głowy, bule mięśni i złe samopoczucie. Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni.
Niedoleczona lub leczona nieprawidłowo grypa niesie ryzyko poważnych powikłań. Z tego powodu powinniśmy, niezależnie od obowiązków zawodowych, spokojnie poleżeć w łóżku i „wychorować się” do końca infekcji. Grypy nie należy lekceważyć, dlatego jeśli rozpoznasz u siebie jej objawy koniecznie wybierz się do lekarza. Nieleczona grypa może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak: zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych.
Przy grypie powinniśmy pamiętać, że najważniejsze jest danie organizmowi możliwości wypoczynku i czasu na walkę z wirusem oraz regenerację sił i odporności po przebytej chorobie, bardzo ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów.