Przejdź do treści


Nowy Sącz. Sądeccy policjanci zatrzymali sprawcę włamania do jubilera

Sprawca lipcowego włamania do jubilera dokładnie zakrył swoją twarz i głowę, licząc na to, że nie zostanie zdemaskowany, jednak sądeccy policjanci ustalili go pracując operacyjnie. Kilka dni po włamaniu zatrzymali 19-latka, a ponadto zarzucili mu jeszcze popełnienie innych przestępstw.

24 lipca około godziny 5 rano oficer dyżurny sądeckiej Policji otrzymał zgłoszenie o uszkodzeniu witryny w jednym ze sklepów przy ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu. Gdy policjanci przybyli na miejsce prócz rozbitej szyby ujawnili porozrzucaną biżuterię i pudełka do jej przechowywania.

Na miejscu natychmiast pojawił się przewodnik z psem tropiącym oraz grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z technikiem kryminalistyki, który zabezpieczył ślady na miejscu zdarzenia. Policjanci zabezpieczyli monitoring znajdujący się w sklepie, ale sprawdzili też czy miejsce zdarzenia obejmuje monitoring z innych pobliskich lokali użytkowych.

Wtedy też do działań operacyjnie wkroczyli policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu sądeckiej Policji. Ich intensywna praca doprowadziła nie tylko do zatrzymania sprawcy włamania, ale też do zarzucenia mu innych przestępstw.

W efekcie swojej pracy, 4 sierpnia policjanci przedstawili 19-letniemu mieszkańcowi Nowego Sącza zarzut kradzieży z włamaniem do salonu jubilerskiego w Nowym Sączu. Do zdarzenia doszło 24 lipca. Wtedy to mężczyzna wybił szybę w sklepowej witrynie i z ekspozycji zabrał biżuterię wartą kilka tysięcy złotych.

Policjanci działając operacyjnie ustalili dodatkowo, że 3 dni później, 19-latek ukradł rower warty 2 tys. złotych, który właścicielka zostawiła przed sklepem przy ulicy Paderewskiego, a gdy funkcjonariusze przeszukali jego mieszkanie w środku znaleźli marihuanę.

Tym samym Sądeczanin usłyszał od policjantów zarzut kradzieży z włamaniem do sklepu jubilerskiego (art. 279 par. 1 kk), zarzut kradzieży roweru (art. 278 par. 1 kk) oraz zarzut posiadania narkotyków (art. 62 ust 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, a prokurator zastosował wobec 19-latka środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Podobne zdarzenia miały miejsce w latach ubiegłych i identycznie jak w tym przypadku, sądeccy policjanci zatrzymali ich sprawców i przedstawili im zarzuty. We wrześniu 2016 roku już kilka dni po rozboju wobec pracownicy sklepu jubilerskiego sprawca został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego, a w roku 2014 sądeccy policjanci przedstawili zarzuty dwóm mężczyzn, którzy usiłowali dokonać rozboju na ekspedientce innego sklepu jubilerskiego, a ponadto ustalili, że sprawcami podobnego zdarzenia z Gorlic również są ci sami mężczyźni.

/źródło: KMP Nowy Sącz