Przejdź do treści


Nowy Sącz: Rozwiązania komunikacyjne na czas bodowy nowego Mostu Heleńskiego

Nowy Most Heleński - źródło: www.nowysacz.pl

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak przedstawił koncepcję rozwiązań komunikacyjnych, które mają wpłynąć na zmniejszenie utrudnień w ruchu podczas rozbiórki starego i budowy nowego Mostu Heleńskiego.
Jedną z propozycji, które zaprezentował prezydent jest uruchomienie szynobusu kursującego między Marcinkowicami a Nowym Sączem – Jako miasto zwróciliśmy się do Przewozów Regionalnych o przygotowanie koncepcji i funkcjonowania szynobusu w okresie budowy nowego Mostu Heleńskiego. Niedawno otrzymaliśmy propozycję wraz z analizą ekonomiczną i mogę powiedzieć, że kwota, którą musielibyśmy przeznaczyć na obsługę jako samorząd czy samorządy wynosi ok. 250 tys. zł miesięcznie – mówił prezydent. – Tym programem objętych byłoby 36 przejazdów dziennie, czyli po 18 w jedną stronę, licząc również soboty i niedziele. Szynobus kursowałby z Marcinkowic do Nowego Sącza, w tym również do dworca głównego, zatrzymując się na osiedlu Helena, jak i na stacji Nowy Sącz Centrum. Przejazd z Marcinkowic do Nowego Sącza trwałby 16 minut, a do dworca głównego 21 minut. Z tego wynika, że ten środek komunikacji mógłby kursować co około 50 minut – dodał Ryszard Nowak.
W trakcie spotkania Ryszard Nowak podkreśli także że do rozwiązania problemu dostępności komunikacyjnej podczas realizowanej budowy nowego mostu potrzeba jest współpraca między samorządami – Według naszych obliczeń tylko 20% sądeczan mogłoby korzystać z tego rodzaju połączenia realizowanego przez szynobus. Stąd też moja propozycja, aby w tym przedsięwzięciu uczestniczyły również inne gminy. Gdyby to obciążenie miało dotyczyć tylko Nowego Sącza, to łatwo policzyć, że przez półtora roku budowy nowego Mostu Heleńskiego miasto musiałoby wydatkować kwotę blisko 3,5 mln zł, na co ja zgodzić się nie mogę – zaznaczył prezydent Ryszard Nowak.
W przypadku braku możliwości uruchomienia połączenia szynobusowego, jako alternatywę dla mieszkańców osiedla Helena, prezydent Nowego Sącza podał możliwość uruchomienia dodatkowych linii autobusowych MPK.

źródło: UM Nowy Sącz