Przejdź do treści


Nowy Sącz: Protest w obronie wymiaru sprawiedliwości

Fala protestów przeciwko reformie sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która w ostatnich dniach przetoczyła się przez wiele polskich miast dotarła także do Nowego Sącza. Według różnych szacunków w piątek wieczorem na płycie sądeckiego rynku zgromadziło się od półtora do dwóch i pół tysiąca osób. Zgromadzeni mieszkańcy Nowego Sącza manifestowali w obronie wymiaru sprawiedliwości niezależnego od władz państwowych.

Tłum skandował hasła “Konstytucja” i “Nie ma zgody”. Na transparentach trzymanych przez zgormadzonych uczestników manifestacji widniał napis “3 x VETO” będący wezwaniem dla prezydenta RP Andrzeja Dudy do zawetowanie trzech ustaw – o KRS-ie, Sądach Powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Podczas protestu na sądeckim rynku przemawiał m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński (PO), członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i radny Rada Miasta Nowego Sacza Józef Hojnor. W manifestacji wzięła udział także legenda sądeckiej walki o demokrację z czasów PRL, Alicja Derkowska.