Przejdź do treści


Nowy Sącz. Program obchodów Święta Niepodległości

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu

W najbliższy poniedziałek (11 listopada) przypada 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W Nowym Sączu uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza o godz. 11:00. W samo południe pod Dębem Wolności na nowosądeckich plantach odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji “Niepodległa do Hymnu”. Tę część uroczystości zakończy złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 12:30).

O godz. 13:00 w Miasteczku Galicyjskim rozpocznie się piknik patriotyczny pod hasłem “Polska jest nasza”. Program rozpocznie się od inscenizacji wjazdu Józefa Piłsudskiego, nawiązującym do prawdziwego wjazdu Marszałka do Nowego Sącza po bitwie pod Marcinkowicami w 1914 roku. Wśród imprez znajdzie się między innymi pokaz mody niepodległościowej i patriotycznej, przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego.

Widzowie będą mogli obejrzeć scenki teatralne w wykonaniu Teatru Nomina Rosae, a także dzięki starym fotografiom przypomnieć sobie, jak wyglądała Sądecczyzna na przełomie XIX i XX wieku. 150 lat walki o niepodległość obejrzymy na wystawie pt. “Polski gen wolności” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej. Atrakcją programu będzie z pewnością pokaz musztry w wykonaniu ZS Strzelec Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz oraz występ zespołu Sądeczoki. Uzupełnieniem uroczystości rocznicowych będzie spektakl Emigranci Sławomira Mrożka w Teatrze Nowym (godz. 18:00).

/źródło: UMNS