Przejdź do treści


Nowy Sącz: Próbę wręczenia policjantom łapówki zakończył w areszcie

Policja Nowy Sącz - fot. materiały własne

Dziesięć lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi gminy Chełmiec, który usiłował wręczyć sądeckim policjantom 500 złotych w zamian za to, by odstąpili od wykonywania czynności służbowych.

Kilka dni temu sądeccy policjanci zwrócili uwagę na grupę ośmiu młodych osób zakłócających porządek w rejonie jednej ze szkół na terenie gminy Chełmiec. Wokół nich rozrzucone były niedopałki po papierosach, butelki po alkoholu i rozbite szkło. Od wszystkich wyczuwalna była silna woń alkoholu, a podczas interwencji legitymowani używali wulgaryzmów i lekceważyli polecenia policjantów. W pewnym momencie jeden z mężczyzn stojących w grupie, zaczął kopać w zderzak zaparkowanego obok samochodu. Policjanci wezwali go do zachowania zgodnego z prawem, jednak 27-latek nadal zachowywał się agresywnie. Uspokoił się dopiero w policyjnym radiowozie, gdzie przepraszał i tłumaczył się ze swojego zachowania. Tam też próbował przekupić policjantów oferując im 500 złotych, w zamian za to, by odstąpili od czynności. W efekcie trafił do policyjnego aresztu, a gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzut z art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego. Za próbę wręczenia funkcjonariuszom łapówki grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do przestępstwa i dobrowolnie poddał karze.

Wyciąg z kodeksu karnego:

Art. 229. § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

/źródło: KMP Nowy Sącz