Przejdź do treści


Nowy Sącz: pożar domu jednorodzinnego przy ul. Hallera

Pożar domu jednokośnego przy ul. Hallera w Nowym Sączu, źródło: KM PSP w Nowym Sączu

W środę 20 lipca około godziny osiemnastej strażacy z Jednostki Ratunkowo Gaśniczej nr 1 i 2 w Nowym Sączu oraz OSP Biegonice wezwaniu zostali do gaszenia pożaru domu jednokośnego przy ul. Hallera w Nowym Sączu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęte było całe poddasze budynku. W chwili powstania pożaru w budynku były prowadzone prace remontowe. Wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go i nie uskarżały się na dolegliwości. W pobliżu budynku przebiegały linie energetyczne w odległości kilku metrów. Dziania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu zasilania w energię elektryczną w budynku. Następnie podano od wewnątrz prądy gaśnicze poprzez właz i okno dachowe. Oddymiano budynek przy użyciu wentylatora osiowego. Ze względu na napięcie w przebiegających liniach energetycznych w pierwszej fazie nie można było użyć podnośnika hydraulicznego. W związku z tym koleje prądy wody podano przy wykorzystaniu drabin. Wykonano rozbiórkę części dachu w celu dotarcia do źródeł ognia.

Na miejscu pożaru swoje działania prowadziła również Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy Pogotowia ratunkowego udzielili pomocy dwóm osobom postronnym, które źle się poczuły. Jedna z nich została przewieziona do szpitala. Po odłączenia zasilania w pobliskich liniach energetycznych do działań gaśniczych oraz rozbiórkowych wykorzystano podnośnik. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono budynek przy użyciu kamery termowizyjnej, pirometru oraz miernika wielogazowego. Działania strażaków trwały ponad sześć godzin. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

źródło: KM PSP w Nowym Sączu