Nowy Sącz: Pora na ostrzeżenie seniora – relacja ze spotkania z policjantami

Opublikowano 10 lipca 2017 przez
Nowy Sącz: Pora na ostrzeżenie seniora – relacja ze spotkania z policjantami
Pora na ostrzeżenie seniora – relacja ze spotkania z policjantami

Ofiarami oszustów stosujących metody na krewnego, wnuczka, syna, córkę czy policjanta padają zazwyczaj seniorzy, dlatego sądeccy policjanci spotkali się z nimi w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” w Nowym Sączu, udzielając wskazówek m.in. jak nie dać się oszukać.

Ofiarami fałszywych wnuczków, córek i funkcjonariuszy padają najczęściej osoby starsze i mieszkające samotnie, dlatego też w części edukacyjnej spotkania, mł. asp. Barbara Przychocka-Serafin z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przedstawiła metody najczęściej stosowane przez oszustów. Uczuliła seniorów, że sukcesywnie modyfikują oni metody swojego działania i próbują wyłudzić pieniądze na różne sposoby – powołując się na niepowtarzalną okazję (np. zakup samochodu czy mieszkania), nagłe nieszczęście (np. wypadek drogowy, chorobę, problemy finansowe), a nawet policyjne akcje przeciw hakerom.

W związku z tym, policjantka udzieliła uczestnikom wskazówek jak należy postępować w przypadku odebrania telefonu od rzekomego krewnego czy policjanta, by nie dać się oszukać i nie stracić niejednokrotnie oszczędności życia. Uczuliła także seniorów na wizyty podejrzanych osób, które podając się m.in. za pracownika urzędu skarbowego, ZUS-u, opieki społecznej czy pogotowia, chcą wejść do domu i pod pretekstem wyłudzić lub ukraść pieniądze.

W dalszej części spotkania, mł. asp. Andrzej Knop-Skoczeń przypomniał seniorom o zasadach poruszania się po drogach, a także zachęcał do korzystania z elementów odblaskowych, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych po zmroku.

Z kolei dzielnicowy sierż. szt. Tomasz Młynarczyk przybliżył uczestnikom założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz poinformował jak korzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która pomaga zlokalizować najbliższą jednostkę Policji i ułatwia kontakt z funkcjonariuszami.

Po prelekcji dla osób w wieku 60+, policjanci spotkali się z dziećmi i młodzieżą, którzy przebywali w Centrum „Kana” na półkolonii. W grupie najmłodszych, rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie podczas wakacji, zwłaszcza nad wodą, a ze starszymi m.in. o odpowiedzialności karnej nieletnich.

źródło: KMP w Nowym Sączu