Przejdź do treści


Nowy Sącz. Policyjny dron ponownie nadzorował zachowanie kierowców w okolicach przejść dla pieszych

kadr filmu, na którym widać wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych

W ubiegły czwartek w Nowym Sączu, funkcjonariusze ruchu drogowego ponownie wykorzystali drona małopolskiej Policji do prowadzenia działań kontrolnych. Dzięki kamerze na pokładzie drona, policjanci mieli znacznie lepszy wgląd w sytuację na drodze.

12 października policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, wspierani przez krakowskich funkcjonariuszy, przeprowadzili cykliczną akcję mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminację nieprawidłowych zachowań na drodze. Przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów przy ul. Królowej Jadwigi oraz al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu były ponownie przedmiotem szczególnego nadzoru.

Bezzałogowy statek powietrzny małopolskiej Policji okazał się nieocenionym narzędziem w monitorowaniu przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Kamera drona śledziła, czy kierowcy nie łamali przepisów, próbując wyprzedzać na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim, omijali pojazdy, które zatrzymały się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, a także kontrolowała, czy piesi nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzili przez jezdnię poza wyznaczonym miejscem.

Operatorzy drona natychmiast przekazywali informacje o wykroczeniach patrolom ruchu drogowego, które podejmowały interwencje wobec sprawców. W wyniku tych działań ujawniono łącznie dziewięć naruszeń, z których wszystkie dotyczyły prób wyprzedzania w okolicach przejść dla pieszych. Za to wykroczenie grozi kara mandatu w wysokości 1500 złotych i przypisanie 15 punktów karnych.

Warto pamiętać, że w okolicach przejść dla pieszych kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i skoncentrować się na zapobieganiu potrąceniom. Piesi również mają obowiązek przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i upewnić się, że przechodzą przez jezdnię w sposób bezpieczny, nawet jeśli mają pierwszeństwo na pasach.

/źródło: KMP Nowy Sącz