Policjanci z sądeckiej komendy przedstawili łącznie 28 zarzutów dwóm sądeczanom, którzy przywłaszczyli cudzą kartę zbliżeniową i wielokrotnie płacili nią za zakupy. Konsekwencje w przypadku zgubienia lub kradzieży karty mogą być dotkliwe, dlatego funkcjonariusze radzą, co zrobić w takiej sytuacji.
Mieszkaniec Nowego Sącza złożył w sądeckiej komendzie zawiadomienie, po tym jak z jego konta „zniknęło” kilkaset złotych. Taka sytuacja miała miejsce po tym jak stracił kartę bankomatową z możliwością płatności zbliżeniowej i nie ma pewności czy ją zgubił czy też ktoś mu ją ukradł. W efekcie pracy dochodzeniowej policjanci ustalili dwóch mężczyzn (w wieku 51 i 37 lat), którzy wielokrotnie płacili tą kartą za zakupy. Obaj, w okresie od 1 do 13 lutego br. usłyszeli od policjantów łącznie 28 zarzutów.
Jak się okazało, starszy z mężczyzn dziewięciokrotnie płacił tą kartą za zakupy, natomiast młodszy używał ją 19 razy, w tym jeden raz bezskutecznie. W konsekwencji właściciel karty stracił 700 złotych.
Z uwagi na to, że płatność kartą zbliżeniową jest traktowana w polskim prawie jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze) obu mężczyznom grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 279 par. 1 kk).
Aby uniknąć podobnych sytuacji sądeccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.
W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, skorzystajmy z aplikacji mobilnej (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwońmy na infolinię. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na Policję.
Należy pamiętać również o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, by nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont.
Ponadto by ustrzec się przez działaniem kieszonkowców z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni.
/KMP Nowy Sącz