Przejdź do treści


Nowy Sącz: Policjanci zatrzymali oszusta internetowego

fot. (archiwum)

Małopolscy policjanci zatrzymali oszusta oferującego w Internecie m.in. wynajem pokojów w nieistniejących hotelach w Zakopanem. Pokrzywdzeni wpłacali zaliczki na pobyt w wirtualnych pensjonatach.

Kilka dni temu nowosądeccy policjanci w oparciu o informacje przekazane im przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 31-letniego mężczyznę podejrzewanego o wielokrotne oszustwa internetowe. Mężczyzna bezpośrednio przed zatrzymaniem próbował podjąć w jednym z banków w Nowym Sączu kilka tysięcy złotych. Podczas zatrzymania oszust kręcił i podawał nieswoje dane personalne. Okazało się, że ma powody bo jest poszukiwany za różnego rodzaju oszustwa przez policję i prokuraturę kilku województw.

Pieniądze na koncie w banku, które usiłował podjąć oszust, były zaliczkami od ludzi, którzy chcieli kupić zimowe wczasy w oferowanym przez niego hotelach. Jak ustalili policjanci przestępca oferował za pośrednictwem Internetu rezerwacje noclegów w nieistniejących zakopiańskich hotelach. Hotele miały mieć lokalizację w centrum Zakopanego i miały bardzo atrakcyjne ceny za wynajem pokojów. Jak można się było spodziewać, chętnych na spędzenie kilku dni w zimowej stolicy Małopolski za niewielkie pieniądze było wielu. Nie była to jedyna fikcyjna oferta internetowa oszusta. Mężczyzna poza noclegami oferował również do sprzedaży m.in. sprzęt fotograficzny po atrakcyjnej cenie. Chętni na okazyjny zakup wpłacali pieniądze ale sprzęt do nich nigdy nie docierał.

Jak się okazało, 31-latek był poszukiwany przez Policję kilku województw do dziesięciu postępowań prowadzonych przez różne prokuratury, oraz wydano za nim dwa listy gończe. Mężczyzna od 2009r. na terenie całego kraju miał oszukać ponad 200 osób na łączną kwotę prawie 400.000 złotych. Zatrzymanemu za doprowadzenie wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustów pamiętajmy:

  1. W pierwszej kolejności sprawdźmy czy hotel, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie jest bardziej ,,anonimowe” tym bardziej podejrzane
  2. Sprawdźmy czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma.
  3. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce “sprawdź kwaterę” możemy sprawdzić legalność kwater działających na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Saczu