Przejdź do treści


Nowy Sącz: Odpowiedzą za sprzedaż alkoholu nieletnim

Alkomat - Fot. KM Policji Nowy Sącz

Na widok policjantów, młode dziewczyny pijące alkohol zaczęły uciekać. Po kilkusetmetrowym pościgu zatrzymała je dzielnicowa, po czym policjanci ustalili kto i gdzie sprzedał im alkohol. Teraz sprzedawczyni, jak i właścicielce sklepu grozi kara grzywny, a organ wydający zezwolenie na sprzedaż alkoholu, może je w takiej sytuacji cofnąć.
Dzielnicowa, która 16 stycznia pełniła służbę obchodową na osiedlu Przetakówka w Nowym Sączu, w rejonie ulicy Paderewskiego, zauważyła grupkę młodych dziewcząt pijących alkohol. Na jej widok, dziewczynki rozbiegły się w różnych kierunkach. Mimo, że były dość daleko, policjantka bez namysłu ruszyła za nimi i po kilkusetmetrowym pościgu zatrzymała dwie z nich. Wtedy też nadjechał kolejny patrol, a trzy pozostałe dziewczyny podeszły do policjantów.
W rozmowie z nimi funkcjonariusze ustalili w którym sklepie i kto sprzedał im alkohol. Policjanci sprawdzili również nagranie monitoringu, które potwierdziło wersję wydarzeń. Sprzedawczyni tłumaczyła, że w błąd wprowadził ją dojrzały wygląd dziewcząt i dlatego nie zażądała od nich okazania dokumentu stwierdzającego ich wiek.
Dziewczynki w wieku 12-15 lat przewieziono do sądeckiej komendy i w obecności rodziców zbadano na trzeźwość. Jedna z piątki dziewcząt była pod wpływem alkoholu. O takich przypadkach zgodnie z treścią ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich policjanci informują sąd rodzinny.
Na komendę trafiła również sprzedawczyni, która sprzedała alkohol nieletnim. Za takie przewinienie ustawodawca przewidział karę grzywny. Tej samej karze podlega również kierownik zakładu handlowego w którym miała miejsce taka sprzedaż. Ponadto, organ, który wydał zezwolenie na sprzedaż alkoholu, może je w takiej sytuacji cofnąć.

źródło: KM Policji w Nowym Sączu