Przejdź do treści


Nowy Sącz. Obchody Wojewódzkiego Dnia Strażaka

Obchody Wojewódzkiego Dnia Strażaka - fot. KM PSP Nowy Sącz

W sobotę 18 maja  Nowy Sącz stał się miejscem uroczystych obchodów wojewódzkiego Dnia Strażaka, które zbiegły się z dwoma ważnymi jubileuszami: 150-leciem Nowosądeckiej Straży Pożarnej oraz 25-leciem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wydarzenie to przyciągnęło strażaków, pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, a także licznych gości i mieszkańców miasta.

W uroczystościach wziął udział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski. Jego obecność podkreśliła rangę wydarzenia i znaczenie strażaków w społeczeństwie. Komendant główny PSP, będący najwyższym rangą przedstawicielem strażaków w Polsce, docenił trud i zaangażowanie wszystkich funkcjonariuszy, podkreślając ich niezastąpioną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin, odprawioną w Bazylice św. Małgorzaty. Następnie, na Rynku w Nowym Sączu odbył się uroczysty apel, podczas którego wyróżniającym się strażakom PSP i druhom OSP wręczono odznaczenia państwowe i resortowe. Ponadto, wielu funkcjonariuszy PSP odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe, co stanowiło wyraz uznania za ich ciężką pracę i poświęcenie.

Odsłonięcie Obelisku i Tablicy Pamiątkowej

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie obelisku z wizerunkiem Świętego Floriana, patrona strażaków, oraz tablicy ku czci nowosądeckich strażaków. Uroczystość miała miejsce w Komendzie Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Aktu tego dokonali komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek, komendant miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego dh Edward Siarka oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu dh Teodor Gargas.

Uroczystości te nie tylko podkreśliły bogatą historię nowosądeckiej straży pożarnej, ale także były okazją do uhonorowania i docenienia codziennej pracy strażaków. Strażacy, jako strażnicy bezpieczeństwa publicznego, odgrywają kluczową rolę w ochronie życia, zdrowia i mienia obywateli. Ich poświęcenie i profesjonalizm są nieocenione, a takie wydarzenia stanowią doskonałą okazję do wyrażenia wdzięczności za ich trud.

/fot. KM PSP Nowy Sącz