Przejdź do treści


Nowy Sącz. Kontrole przestrzegania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w autobusach

Policjanci i kontroler ruchu MPK przy miejskim autobusie - fot. KMP NS

Sądeccy policjanci wspólnie z pracownikami nadzoru i kontroli ruchu MPK oraz strażnikami miejskimi prowadzą kontrole autobusów pod kątem stosowania się przez pasażerów do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Sprawdzanie i kontrolowanie stosowania się przez mieszkańców do obowiązujących zasad, nakazów i zakazów ustanowionych w celu przeciwdziałania pandemii należy do codziennych obowiązków policjantów. Funkcjonariusze każdego dnia m.in. patrolują ulice, kontrolują placówki handlowo – usługowe czy lokale gastronomiczne. Wychodząc również naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z komunikacji miejskiej, od 8 listopada br. sądeccy policjanci wspólnie z pracownikami nadzoru i kontroli ruchu MPK w Nowym Sączu, oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Nowym Sączu prowadzą kontrole w autobusach komunikacji miejskiej, pod kątem stosowania się przez pasażerów do obowiązku zakrywania ust i nosa.

W ostatnim czasie, nie tylko w naszym regionie można zaobserwować negatywne zjawisko, jakim jest nieprzestrzeganie wprowadzonych obostrzeń w takim stopniu, jak to było jeszcze kilka miesięcy temu. Tylko od 1 do 11 listopada br. na terenie Sądecczyzny (miasto i powiat) za niestosowanie się do obowiązku zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, policjanci nałożyli 151 mandatów karnych, a w 83 przypadkach zastosowali pouczenia.

Pamiętajmy, że walka z koronawirusem nadal trwa, a zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie  i stosowanie środków ochrony w przestrzeni publicznej.

Przypominamy, że za niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa, grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych. Rażące naruszenie skutkuje również skierowaniem sprawy do sanepidu, który w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.

Wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa dostępne są nastronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

/źródło: KMP Nowy Sącz