Przejdź do treści

Nowy Sącz. Jest odpowiedź sądeckiego Sanepidu – W ostatnich dniach pobrano 19 wymazów

Zdjęcie ilustracyjne - fot. pixabay.com

W piątek (4 kwietnia) prezydent Nowego Sącza wysłał pismo do dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Sączu w którym prosił między innymi o informacje na temat liczby przebadanych osób pod kątem COVID-19.

Niepokój prezydenta Miasta wzbudził fakt, iż w ostatnich dniach liczba osób zarażonych koronawirusem na Sądecczyźnie pozostaje bez zmian mimo, że w całej Polsce można zauważyć gwałtowny wzrost zakażeń.

Z odpowiedzi udzielonej przez sądecki Sanepid wynika, że od dnia 27 marca 2020 roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Sączu zleciła 61 wymazów od osób poddanych kwarantannie lub izolowanych. Z czego pobrano dotąd zaledwie 19 wymazów. Do dnia 4 kwietnia 2020 roku otrzymano 3 wyniki pacjentów (w tym 2 wyniki badań kontrolnych u osób z rozpoznanym COVID-19 przebywających w izolacji domowej).

WHO zaleca: jak najwięcej testów!
– Mamy jasny przekaz do wszystkich krajów: testować, testować, testować. Każdego podejrzanego o zakażenie. Jeśli wynik będzie pozytywny, izolujcie ich, ustalcie, kto był z nimi w bliskim kontakcie nawet dwa dni przed wystąpieniem symptomów, i przeprowadźcie testy również tych osób – mówi dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.