Nowy Sącz. Dzięki policyjnej bazie danych ustalono sprawcę, który dokonał kradzieży z włamaniem 11 lat temu

Opublikowano 18 maja 2021 przez
Nowy Sącz. Dzięki policyjnej bazie danych ustalono sprawcę, który dokonał kradzieży z włamaniem 11 lat temu
Drzwi oznakowanego radiowozu – fot. KMP Nowy Sącz

We wrześniu 2010 roku na terenie Nowego Sącza nieznany wówczas sprawca włamał się do kiosku kradnąc gotówkę oraz papierosy. Pomimo przeprowadzonego dochodzenia nie ustalono tożsamości sprawcy, który przez prawie 11 lat myślał, że pozostanie bezkarny.

Zabezpieczone wówczas na miejscu ślady pozwoliły na wyodrębnienie profilu DNA sprawcy tego przestępstwa i  zarejestrowaniu go w policyjnej bazie danych.

Pod koniec ubiegłego roku sądeccy policjanci realizując sprawę narkotykową przeszukali mieszkanie 28-latka z Nowego Sącza. Znaleźli tam i zabezpieczyli ponad 35 gramów marihuany i 65 gramów MDMA (ecstasy). Wówczas od mężczyzny, jako podejrzanego, pobrano materiał biologiczny, z którego wyodrębniono profil genetyczny. Ten profil DNA został zarejestrowany w policyjnej bazie danych, a  sprawa narkotykowa została skierowana do miejscowej prokuratury, a następnie do sądu. Tymczasem w Komendzie Głównej Policji system dokonał automatycznego porównania profilu DNA 28-latka z profilami genetycznymi nieznanych osób z bazy spraw niewykrytych. Podczas porównania okazało się, że 28-latek jest odpowiedzialny za kradzież z włamaniem sprzed prawie 11 lat.

W rezultacie dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie kryminalistyki możliwe było rozwikłanie archiwalnej sprawy i przedstawienie zarzutu sprawcy. Teraz sąd będzie rozpatrywał kolejną sprawę 28-latka. Za kradzież z włamaniem z 2010 roku sądeczaninowi grozi do 10 lat więzienia.

źródło: KMP Nowy Sącz