Przejdź do treści

Nowy Sącz: 25. Festiwal Święta Dzieci Gór rozpoczęty

Nowy Sącz: 25. Festiwal Święto Dzieci Gór rozpoczęty

25. jubileuszowy festiwal Święto Dzieci Gór rozpoczął się wczoraj (23 lipca) od uroczystego przemarszu dziecięcych zespołów muzycznych z różnych stron świata ulicą Lwowską do rynku gdzie odbył się koncert inauguracyjny. Na trasie przemarszu zgromadziło się tysiące mieszkańców Nowego Sącza, którzy podziwiali tę wyjątkową paradę.

Tradycyjnie, przedstawiciele władz Nowego Sącza wraz z organizatorami i zaproszonymi gośćmi wręczyli klucze do miasta wszystkim zespołom, biorącym udział w Festiwalu „Święto Dzieci Gór”. W wydarzeniu tym uczestniczyli między innymi wiceminister finansów Wiesław Janczyk, zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor i radni miasta.

– To powód do dumy dla Nowego Sącza – powiedział Wiceminister Wiesław Janczyk. – W życiu narodów i państw liczy się komunikacja. Komunikacja, która zaczyna się od tak szczerej rozmowy, jaką mogą przynieść dzieci z różnych krajów, z różnych części świata. Taka rozmowa jest czymś, na czym można budować – podkreślił wiceminister.

– To już 25. raz spotykamy się tutaj, na nowosądeckim rynku – powiedział Wojciech Piech witając uczestników. – Można powiedzieć, że my tutaj w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie mierzymy czas kolejnymi edycjami Święta Dzieci Gór. Czekamy na nie wytrwale i radujemy się, gdy nasi goście przybywają do nas z przesłaniem pokoju, miłości, przyjaźni, gdy wlewają w nasze serca i umysły wiarę w lepszą przyszłość, gdy zagłuszają zgiełk świata, który nas otacza – dodał zastępca prezydenta.

Znaczenie festiwalu podkreśliła rónież przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. – Serce Małopolski przez najbliższy tydzień będzie biło tutaj, w Nowym Sączu. Ktoś kiedyś powiedział, że tam, gdzie się słyszy śpiew, tam należy iść, tam mieszkają dobrzy ludzie – powiedziała przewodnicząca

Podczas dotychczasowych festiwali na scenach w Nowym Sączu zaprezentowało się 12 tysięcy dzieci z 62 krajów. Wystąpiły 303 zespoły. W tym roku dojdą kolejne z Jakucji, Węgier, Turcji, Indonezji, Meksyku, Indii i Macedonii, a z polskiej strony z Zaolzia, Sądecczyzny i Podhala.

Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma zespołami polskimi tak zwane pary kamrackie. Przez cały festiwal dzieci razem mieszkają, występują, bawią się i zwiedzają. Każda para ma swój dzień narodowy, podczas którego zespoły prezentują folklor, zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów

Zespoły występują przed południem na nowosądeckim rynku. Główne koncerty odbywają się w hali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także na estradach plenerowych w okolicznych miejscowościach.

Program tegorocznego festiwalu:

23 lipca (NIEDZIELA)

  • 9.00 msza festiwalowa – Bazylika św. Małgorzaty
  • 10.30 spotkanie kierowników zespołów z władzami miasta i regionu – Ratusz
  • 19.30 korowód zespołów: ul. Barska – Rynek 20.00 KONCERT INAUGURACYJNY – Rynek
  • 22.00 pokaz sztucznych ogni – Rynek

24 – 29 lipca (PONIEDZIAŁEK – SOBOTA) / DNI NARODOWE

  • 11.00 PREZENTACJA ZESPOŁÓW UCZESTNICZĄCYCH W DNIU NARODOWYM – estrada przed Ratuszem
  • 19.00 KONCERT GŁÓWNY ZESPOŁÓW – hala widowiskowa MOSiR, ul. Nadbrzeżna 34

24 lipca /PONIEDZIAŁEK/ DZIEŃ JAKUCKO – LACHOWSKI

KYTALYK / Maya, Jakucja/Rosja

PIECUCHY / Nawojowa, Polska

25 lipca /WTOREK/ DZIEŃ WĘGIERSKO – ŚLĄSKI

FORGATÓS TÁNCEGYÜTTES / Makó, Węgry MAŁE OLDRZYCHOWICE / Oldrzychowice, Zaolzie/Czechy

26 lipca /ŚRODA/ DZIEŃ TURECKO – ORAWSKI

HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN AND YOUTH FOLK DANCE GROUP / Ankara, Turcja ORAWSKIE DZIECI / Lipnica Wielka, Polska

27 lipca /CZWARTEK/ DZIEŃ INDONEZYJSKO – KRAKOWSKI

SMP NEGERI 115 / Dżakarta, Indonezja MALI ŁONIOWIACY / Łoniowa, Polska

28 lipca /PIĄTEK/ DZIEŃ MEKSYKAŃSKO – PODHALAŃSKI

BALLET FOLKLORICO INFANTIL COAHUILA / Saltillo, Meksyk MALI WIYRCHOWIANIE / Bukowina Tatrzańska, Polska

29 lipca /SOBOTA/ DZIEŃ INDYJSKO – MACEDOŃSKO – SZCZYRZYCKI

NUPUR SAJ SCHOOL OF PERFORMING ARTS / Navsari, Indie MALI SZCZYRZYCANIE / Szczyrzyc, Polska BOJMIJA / Gevgelija, Macedonia

30 lipca /NIEDZIELA/

  • 9.00 msza festiwalowa – Bazylika św. Małgorzaty 10.00 pożegnanie miasta – Rynek
  • 19.00 KONCERT FINAŁOWY – hala widowiskowa MOSiR, ul. Nadbrzeżna 3

25. Festiwal Święto Dzieci Gór  odbywa się pod honorowym patronatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Nowego Sącza

źródło: www.nowysacz.pl