Przejdź do treści


Nowy Sącz. 15-letni Mateusz dogonił złodzieja i odzyskał skradziony portfel

fot. KMP Nowy Sącz

Do zdarzenia doszło w tym tygodniu, w godzinach porannych. 15-letni Mateusz z okna autobusu zauważył jak dorosły mężczyzna kradnie portfel starszej pani, która wsiadała do pojazdu. Wówczas postanowił wysiąść na następnym przystanku i pobiec za sprawcą. Tak właśnie zrobił, dogonił złodzieja i zażądał by ten wydał mu skradzioną rzecz. Był sam, zatem nie udało mu się zatrzymać dorosłego mężczyzny, jednak portfel odzyskał. Przekazał go następnie do szkoły, a stamtąd odebrała go dzielnicowa osiedla Stare Miasto. W efekcie skradziony portfel wraz z zawartością wrócił do prawowitej właścicielki – informuje asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Wyjątkowa odwaga 15-latka została doceniona przez Komendanta sądeckiej Policji insp. Jarosława Tokarczyka, który wczoraj pogratulował mu odważnej reakcji na kradzież i odzyskania skradzionego mienia. Wyrazy uznania komendant przekazał w obecności jego mamy Wioletty i pani Dyrektor Jolanty Bodziony z Oddziału Gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu.

W trakcie spotkania okazało się jeszcze, że to nie jedyny przejaw troski 15-latka o los drugiego człowieka. Po koniec kwietnia, gdy przechodził ulicą Aleje Wolności jakiś mężczyzna spadł z ławki. Mimo że osoby zebrane wokół twierdziły, że jest nietrzeźwy, Mateusz natychmiast przystąpił do działania – sprawdził jego puls oraz oddech i poprosił o wezwanie karetki.

We współczesnych czasach, w których obojętność na los drugiego człowieka staje się coraz bardziej powszechna, taka reakcja na kradzież, i to tak młodej osoby, zasługuje na szacunek i uznanie. Powinna być wzorem do naśladowania nie tylko dla rówieśników, ale także dla całego społeczeństwa. Jednak co istotne, w takich sytuacjach zawsze należy ocenić, czy nasza reakcja wobec sprawcy wykroczenia czy przestępstwa, nie będzie stanowić zagrożenia dla nas samych i od tego uzależnić swoje działanie.

/źródło: KMP Nowy Sącz