Nietrzeźwy kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów został zatrzymany przez policjanta po służbie

Opublikowano 4 stycznia 2017 przez
Nietrzeźwy kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów został zatrzymany przez policjanta po służbie
fot. KM Policji w Nowym Sączu

Policjant z Krościenka przejeżdżał przez Sądecczyznę gdy zaniepokoił go sposób prowadzenia jednego z pojazdów. Przypuszczał, że kierowca może być pijany i przeczucie go nie zawiodło. Dodatkowo kierujący nie miał prawa prowadzić samochodu aż do roku 2019.

Policjant był na terenie gminy Łącko, gdy przed godziną 23.00 zaniepokoił go sposób prowadzenia daewoo, a dokładnie zjeżdżanie z toru jazdy na pobocze i przekraczanie osi jezdni. Policjant zatrzymał ten samochód i gdy wyczuł od kierującego woń alkoholu, skontaktował się dyżurnym komisariatu w Starym Sączu. Przybyli na miejsce policjanci sprawdzili trzeźwość kierowcy i jak się okazało miał on ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Mężczyzna nie miał przy sobie prawa jazdy, zapewne dlatego, że do roku 2019 ma sądownie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Warto pamiętać, że w znowelizowanych przepisach kierowca jadący w stanie nietrzeźwości podlega nie tylko bardziej zaostrzonym sankcjom, ale też dotkliwie odczuwa to finansowo, poprzez orzekane przez sąd wysokie świadczenia pieniężne. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu