Przejdź do treści


Nie żyje Stanisław Kogut, były senator PiS. Potwierdzono u niego COVID-19

  • Opublikowano:
  • Autor:
Odszedł Stanisław Kogut - Fot. Maria Olszowska

Wczoraj w szpitalu w Gorlicach w wieku 66 lat zmarł były senator PiS Stanisław Kogut. Potwierdzono u niego COVID-19.

Stanisław Kogut był senatorem  VI, VII, VIII i IX kadencji (2005-2019). Od 1989r. był działaczem NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym związku w węźle PKP w Stróżach, przewodniczącym okręgowej sekcji kolejarzy przy zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „S”, a w latach 1997–2005 przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

19 grudnia 2017r. Centralne Biuro Antykorupcyjne wnioskowało o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze Prawa i Sprawiedliwości podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam się zrzeknie immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany. 20 stycznia 2018r. został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Koguta, o co wnioskował prokurator, w związku z tym zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych.

W ubiegłorocznych wyborach kandydował na senatora jako kandydat niezależny, nie uzyskując reelekcji i od listopada 2019r. przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020r. wraz z synem został zatrzymany przez CBA.

/źródło: Wikipedia