Przejdź do treści

Negatywna opinia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie wyborów prezydenckich

Poczta - fot. pixabay

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych 20 kwietnia 2020 r. wydał opinie w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

Opinia ta nie pozostawia złudzeń. Organizacja wyborów prezydenckich w czasie panującej epidemii koronawirusa jest skrajnie nieodpowiedzialna i oznacza igranie ze zdrowiem a nawet życiem obywateli.

W opinii czytamy między innymi – Nie można wykluczyć całkowicie ryzyka, że wśród członków obwodowej komisji wyborczej znajdą się osoby zakażone. Jej autorzy zwracają również uwagę, iż według aktualnych danych koronawirusy mogą przetrwać na zanieczyszczonych powierzchniach papierowych nawet przez kilka dni. Co oznacza ryzyko zakażenia koronawirusem także w przypadku wyborów korespondencyjnych. W opinii mowa jest również o ryzyku wzajemnego zakażenia osób oddających głosy oraz transportujących urny zawierające koperty zwrotne.

W świetle opinii Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz wprowadzonego i planowanego w najbliższych dniach łagodzenia obostrzeń podczas gdy liczba osób zakażonych koronawirusem stale wzrasta. Nasuwa się podejrzenie, że łagodzenie rygorów to tylko polityczna zagrywka, która w przyszłości może posłużyć do próby tłumaczenia gwałtownego wzrostu zachorowań po wyborach.