Nad Popradem powstanie kładka rowerowa

Opublikowano 4 kwietnia 2018 przez
Nad Popradem powstanie kładka rowerowa

To kolejna znakomita wiadomość dla wszystkich rowerzystów, którzy na jednośladach podróżują pomiędzy Nowym i Starym Sączem. Do końca listopada br. oba miasta połączy 130-metrowa kładka rowerowa nad Popradem. Inwestycja jest częścią powstającej na Sądecczyźnie europejskiej trasy EuroVelo 11 i uzupełni ok. 22-kilometrowy odcinek tej trasy łączący Barcice i Wielogłowy. Koszt budowy kładki i dojazdów do niej to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm AZI-BUD Sp. z o.o. i Banimex Sp. z o.o. Umowę przedstawicielom wykonawców przekazał Leszek Zegzda z zarządu województwa. W spotkaniu wzięli też udział: przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska i radny województwa Stanisław Pasoń.

W całej Małopolsce powstają kolejne kilometry tras rowerowych. Docelowo powstanie 8 szlaków łączących najdalsze zakątki regionu. Również tu, na Sądecczyźnie prace idą pełną parą. Jeszcze w tym roku będzie gotowy 22-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 11 od Barcic, przez Stary i Nowy Sącz, aż do Wielogłów, którego fragment stanowi kładka nad Popradem. To kolejna inwestycja na Sądecczyźnie, jaką uda się zrealizować dzięki znaczącemu wsparciu środków unijnych, z regionalnego programu operacyjnego – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Kładka nad Popradem oraz cały odcinek Barcice – Wielogłowy to fragment liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11, którą można podróżować z Norwegii przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię aż do Grecji. Jej małopolska część, określana mianem VeloNatura, łączy Kościelec (leżący na granicy z województwem świętokrzyskim) z Muszyną (przy granicy ze Słowacją). Została poprowadzona m.in. przez najpiękniejsze tereny doliny Popradu i Dunajca, Beskid Sądecki i Pogórze. Rowerzyści będą nią mogli dojechać też do małopolskich uzdrowisk: Żegiestowa, Piwnicznej i Muszyny.

Przekazana umowa obejmuje budowę 130-metrowej kładki rowerowej nad Popradem, łączącej Stary i Nowy Sącz oraz wykonanie ścieżek dojazdowych do kładki o łącznej długości ok. 1,8 km, które połączą ją z odcinkami tras rowerowych VeloDunajec i EuroVelo 11. Wartość inwestycji to ponad 4,7 mln zł. 75% kosztów pokryją środki unijne z RPO WM 2014-2020.
Cały 22-kilometrowy odcinek z Barcic do Wielogłów będzie przebiegł głównie przez tereny zielone, po wałach rzek. Przez Nowy Sącz trasa została wytyczona prawym brzegiem Popradu i Dunajca oraz lewym brzegiem Dąbrówki Polskiej. Na wysokości ruin zamku królewskiego trasa pobiegnie pod mostem św. Heleny, a dalej wałem przeciwpowodziowym i kładką nad rzeką Kamienica oraz po wałach aż do mostu na Łubiance. Na terenie gminy Chełmiec „przeniesie się” na wały Dunajca.

/www.malopolska.pl