Przejdź do treści


Myśląc o świętach nie zapomnijmy o bezpieczeństwie

Zbliża się czas przedświątecznych zakupów i wzmożonych wyjazdów na święta. Dla większości to okres szczególnie radosny, spędzany w gronie najbliższej rodziny, natomiast dla policjantów to czas wzmożonej służby. Na ulicach miasta Nowego Sącza i powiatu pojawi się więcej patroli, a wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Sądecczyzny.

Dzięki zastosowaniu się do kilku rad sądeckich policjantów możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zakupów, podróży i świątecznego wypoczynku.

PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY

W ferworze przedświątecznych zakupów często zapominamy, że w zatłoczonych centrach handlowych, sklepach i na bazarach, jesteśmy szczególnie narażeni na działanie kieszonkowców.

Właśnie w takich miejscach złodzieje najczęściej typują swoją ofiarę. Kieszonkowcy wykorzystują bowiem tłok, który niejednokrotnie sami tworzą. Wykorzystują naszą nieuwagę, przedświąteczny pośpiech, roztargnienie i zaangażowanie w robienie zakupów. Swoją ofiarę obserwują wcześniej, patrząc ile wydaje i gdzie chowa pieniądze.

By ustrzec się przez działaniem kieszonkowców, z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni, jak również przechowywać go w reklamówce czy torebce, która luźno wisi na ramieniu, ponieważ takie sposoby chowania pieniędzy, nie są dla kieszonkowca żadnym utrudnieniem.

Najlepiej schować portfel w wewnętrzną, niewidoczną dla złodzieja część płaszcza czy kurtki, a torebkę lub saszetkę trzymać blisko siebie by mieć ją stale pod kontrolą. Policjanci apelują również, aby panie trzymały torebki pod pachą, co uniemożliwi złodziejowi wyrwanie lub odcięcie ich paska.

Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką kod pin. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

POZOSTAWIAJĄC DOM LUB MIESZKANIE

Opuszczone na okres świąt domy i mieszkania to dla złodzieja idealna okazja do kradzieży, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum.

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie drzwi i okien, a w budynkach wolnostojących również okien dachowych i piwnicznych oraz drzwi garażowych, przez które złodziej bez problemu może wejść do budynku.

Bardzo cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a znaczne kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.

Tradycyjnie jednym z lepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjął korespondencję ze skrzynki czy zabrał reklamy spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.

Gdyby mimo wszelkich środków ostrożności okazało się, że jednak ktoś pod naszą nieobecność włamał się do mieszkania, niczego nie należy ruszać i natychmiast powiadomić Policję.

W PODRÓŻY

Wielu z nas, by spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta.

Przed wyjazdem przygotujmy swój samochód. Sprawdźmy światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście opony. W samochodzie powinna się znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło. Należy również sprawdzić dokumenty – ważność polisy ubezpieczeniowej i termin badań technicznych.

W podróż najlepiej wyjechać wypoczętym i zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu w organiźmie znacząco wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

Pamiętajmy również, że wolniej oznacza często bezpieczniej. Lepiej niekiedy zdjąć nogę z gazu i dojechać nieco później, ale bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży i móc cieszyć się świąteczną atmosferą.

Pamiętajmy także o prawidłowym poruszaniu się po drodze, szczególnie wieczorem i nocą. Jeżeli jesteśmy ubrani w ciemną odzież, jesteśmy mało widoczni, dlatego powinniśmy przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy. A wszystko po to, aby cało i bezpiecznie dotrzeć do domu.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania.

Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy te rzeczy schować, np. do bagażnika, a najlepiej zabrać ze sobą.

Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot, stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów.

Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób.

Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.

Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

Dzięki zastosowaniu się do wymienionych rad sądeckich policjantów, można uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas zakupów, podróży i świątecznego wypoczynku.

Pozostaje nam zatem życzyć bezpiecznych, radosnych i niczym nie zakłóconych Świąt Bożego Narodzenia.

/KMP Nowy Sącz