Przejdź do treści


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu ma nową siedzibę

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu - Fot. UMNS

26 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które obecnie znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 56. Do 6 maja ekspozycje muzealne dostępne będą dla wszystkich zwiedzających bezpłatnie.

– Czekaliśmy na ten moment aż ponad siedemdziesiąt lat, ponieważ naszą siedzibę straciliśmy 18 stycznia 1945 roku, kiedy Niemcy wysadzili w powietrze zamek, w którym znajdowało się Muzeum – mówił podczas otwarcia nowej siedziby dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. – Dzisiaj wielki dzień – otwieramy dla Sądecczyzny podwoje tego centrum kultury, bazę ogromnego tygla kulturowego, bogactwa które nas wypełnia na Sądecczyźnie: kultury Łemków, Romów, Żydów, którzy zamieszkiwali tu przez wieki, kultury Niemców Galicyjskich, górali i Lachów Sądeckich.

Podczas inauguracji działalności gmachu głównego Muzeum Okręgowego odbyło się widowisko w reżyserii Andrzeja Dziuka, założyciela i dyrektora Teatru imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem z udziałem aktorek z Fundacji Nomina Rosae, której prezesem jest Maria Molenda. Wielokulturowość tego widowiska uświetnił występ łemkowskiej pieśniarki Julii Doszny, romskiego zespołu Teresy Mirgii Kałe Bała, żydowskiego kabaretu oraz Zespołu Regionalnego Lachy. Przed budynkiem grała także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Budynek przy ul. Jagiellońskiej 56 wzniesiono w roku 1912 dla Banku Austro-Węgierskiego według planu krakowskiego architekta Teodora Hoffmanna. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę pod adresem Jagiellońska 56 urzędowały polskie banki. Elegancki gmach przetrwał próbę czasu i został wpisany na listę zabytków. Podlega więc ochronie i zgodnie z przepisami konserwatorskimi został wyremontowany.

Warto dodać, że nowe Muzeum jest przyjazne niepełnosprawnym. Osoby na wózkach mają do dyspozycji podjazd w recepcji oraz windę, którą dostaną się na wyższe kondygnacje. Bez przeszkód będą mogły także poruszać się po ekspozycjach.

Od 27 kwietnia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu udostępnia do zwiedzania ekspozycje historyczne: Nowy Sącz w pierwszych dekadach autonomii galicyjskiej, Odbudowa miasta po pożarze w 1894 roku, Wielka Wojna, Dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa i Galeria obrazów Bolesława Barbackiego. W sali reprezentacyjnej, specjalnie na inaugurację działalności muzealnej, oglądać można wystawę prac Jacka i Rafała Malczewskich.

/UM NS