Przejdź do treści


MPK testuje nowe autobusy

Test autobusow MPK - foto. UM NS

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu rozpoczęło testy nowych autobusów, które wiosną wyjadą na sądeckie ulice.

Od poniedziałku po mieście porusza się jeden z nowych autobusów. Aktualnie trwają testy łączności pomiędzy autobusem poruszającym się na linii a dyspozytorem (GPS, GPRS). Testowany autobus jeździ więc za autobusami wykonującymi przewozy na regularnych liniach.

-Testy autobusu przysłanego przez producenta, firmę MAN, kładą szczególny nacisk na rzetelne sprawdzenie działania Inteligentnych Systemów Transportowych ITS. Jest on wyposażony między innymi w system poboru opłat, czyli bilet elektroniczny, autolokalizację pojazdu oraz system automatycznej informacji pasażerskiej w skład której wchodzi ekran LCD oraz system głosowego informowania o przystankach na linii – informuje Artur Maciuszek ze spółki MPK.

Testowany pojazd MAN LION’S CITY jest modelem niskopodłogowym z zamontowaną rampą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz specjalną przestrzenią dla tychże osób. Przy każdym z wejść zamontowane zostały specjalne nagrzewnice zapobiegające zamarzaniu wewnątrz wody i śniegu a automatyczny system klimatyzacji z nawiewami przyokiennymi zapewni równomierne chłodzenie wnętrza autobusu w porze letniej.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa kierującego i pasażerów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu zamontowano kompleksowy monitoring z systemem rejestracji na twardym dysku. Ułatwi to Spółce dochodzenie swoich praw w przypadkach spornych, szczególnie tych wynikających z ryzykownych zachowań pieszych i innych kierujących. Dodatkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z zamontowanych wewnątrz ładowarek USB.

Zamówione autobusy, dzięki zastosowaniu oszczędnego oświetlenia LED oraz silników wyposażonych w nowoczesne systemy filtrów oczyszczających spaliny, są pojazdami niskoemisyjnymi spełniającymi najwyższe ekologiczne normy unijne EURO 6.

/źródło: UM NS