Przejdź do treści


Most tymczasowy na Dunajcu? – działania wójta gminy Chełmiec w sprawie komunikacji zastępczej

fot. pixabay.com

Dnia 18 maja 2018 roku do Urzędu Gminy w Chełmcu wpłynęło pismo z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych informujące o tym, że jest możliwa budowa mostu zastępczego/składanego na Dunajcu przez wojsko.

Pismo to jest efektem wspólnych starań posła Wiesława Janczyka i wójta gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego. Gmina Chełmiec zwróciła się w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka w sprawie udzielenia pomocy w zakresie budowy przeprawy zastępczej. Gmina zwróciła się także do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka w/s pomocy w ułatwieniach administracyjnych związanych z budową mostu.

Oczywiście taka usługa jest możliwa do wykonania przez wojsko za odpłatnością, oraz po uzyskaniu odpowiednich dokumentów technicznych i uzgodnień. Poseł Wiesław Janczyk aby przyspieszyć te procedury lub ewentualnie zwolnić Inwestora z obowiązku uzyskania takowych uda się do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka w celu nakreślenia sytuacji na Sądecczyźnie i z prośbą o ułatwienia w uzyskiwaniu zgód na budowę przeprawy zastępczej.

Pomysł popiera również prezes firmy Fakro Ryszard Florek, który zadeklarował pomoc finansową w realizacji tego przedsięwzięcia.
Szkoda tylko, że inwestor zadania Miasto Nowy Sącz nie pomyślało o takich działaniach przed zamknięciem mostu i nie rozmawiało z lokalnymi samorządami w tej sprawie wcześniej. Wtedy taki most stałby już po zamknięciu mostu heleńskiego i w dniu dzisiejszym nie byłoby żadnych problemów z przejazdem z i do Nowego Sącza. Do chwili obecnej informowano ze strony Nowego Sącza, że budowa takiej przeprawy jest niemożliwa.

Co prawda poseł Mularczyk w dniu dzisiejszym zorganizował spotkanie w/s utrudnień komunikacyjnych w mieście (pierwszy raz od 15 lat) ale nie wniosło ono nic konstruktywnego i było to przysłowiowe „bicie piany” nie wnoszące wiele do sprawy.

/źródło: https://chelmiec.pl/