Przejdź do treści


Mieszkaniec powiatu nowosądeckiego odpowie za groźby i znęcanie nad rodziną

metalowa krata, w tle wejścia do cel

Sądeccy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który znęcał się nad swoją matką i bratem oraz groził siostrze i szwagrowi. Mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzuty, a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na dwa miesiące.

 Przez kilka miesięcy 40-letni mieszkaniec Sądecczyzny będąc pod wpływem alkoholu, wszczynał awantury, podczas których znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką oraz bratem. Agresywny mężczyzna niszczył również sprzęty i wyposażenie domu. Ponadto kierował groźby karalne wobec siostry i jej męża.

Mimo że prokuratura wydała zakaz zbliżania się 40-latka do pokrzywdzonych i wspólnego zamieszkiwania z nimi, w grudniu ub. r. mężczyzna kilkukrotnie nachodził swoją matkę i wszczynał awantury, które kończyły się przemocą wobec seniorki. W trakcie ostatniej z nich mężczyzna został zatrzymany przez sądeckich policjantów, a następnie usłyszał zarzuty znęcania się nad najbliższymi oraz kierowania gróźb karalnych. Mundurowi zwrócili się również z wnioskiem do prokuratury, by ta wystąpiła do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, aby odizolować rodzinę od agresywnego krewnego. Sąd przychylił się do tego wniosku i jego decyzją 40-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego najbliższe dwa miesiące spędzi za kratkami. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat więzienia.

W trosce o zdrowie i życie Twoje i Twoich najbliższych nie czekaj. Przerwij przemoc

 Na zjawisko przemocy domowej nie można pozostawać obojętnym. Policjanci podejmując działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie przypominają, że warto przerwać przemoc jak najszybciej. Kiedy przemoc zostaje ujawniona bardzo często sprawca, obawiając się konsekwencji karnych, zmienia swoje postępowanie. Policjanci kierują swój apel również do osób, które są świadkami przemocy. Najczęściej są nimi sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o karygodnym zachowaniu sprawcy, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Przypominamy, że osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą również uzyskać pomoc i wsparcie w ośrodkach współfinansowanych ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie wobec najbliższych

 W każdej chwili osoba stosująca przemoc może zmienić swoje negatywne zachowanie wobec najbliższych. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty, należy zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu przy ulicy Tarnowskiej 28, w którym można uzyskać odpowiednią pomoc. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, dodatkowo powinny zgłosić się na terapię odwykową do ośrodka terapeutycznego.

/źródło: KMP Nowy Sącz