2 tysiące ton niskoemisyjnego paliwa węglowego znanego pad nazwą handlową jako Błękitny Węgiel trafi do Nowego Sącza.
To nie koniec dobrych wiadomości, gdyż dzisiaj Rada Miasta Nowego Sącza będzie obradować nad uchwałą zgłoszoną przez prezydenta, wprowadzającą dopłaty do Błękitnego Węgla. Każdy mieszkaniec Nowego Sącza, będzie mógł otrzymać dopłatę do zakupu 3 ton tego paliwa. Dzięki wynegocjowanej przez prezydenta Ludomira Handzla obniżce ceny z firmą Tauron i dopłatom z budżetu miasta, cena za 1 tonę błękitnego węgla wyniesie 1260 zł, czyli 270 złotych mniej niż cena rynkowa.
– Walka z niską emisją jest naszym priorytetem, ponieważ znajdujemy się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Problem niskiej emisji pojawia się w naszych domowych systemach grzewczych, dlatego przechodzimy do konkretów i wyciągamy rękę do mieszkańców – mówi Prezydent Ludomir Handzel.
– Najważniejsze w każdej walce ze smogiem są ceny – mówił dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz. – Chciałbym, żeby ta biurokracja była jak najmniejsza, jednak tam gdzie są wydatkowane środki budżetowe, muszą być zachowane procedury. Mieszkaniec musi wypełnić wniosek, podpisać umowę i przyjść do Wydziału Środowiska z fakturą. Chcę zapewnić, że mamy odpowiednią ilość przygotowanych pracowników i będzie można to załatwić w jeden dzień.
Błękitny Węgiel będzie można kupić na składach:
ul. Kolejowa 39, Nowy Sącz, tel.:570720766
ul. Zielona 49, Nowy Sącz, tel.:18 4438991
ul. Papieska 11, Chełmiec, tel.:570720766
W każdym ze składów, będą przygotowane niezbędne dokumenty. Przy zakupie 1 tony błękitnego węgla, można otrzymać specjalne ruszty do starych kotłów, umożliwiające palenie ekologicznym paliwem.
– Błękitny Węgiel jest dziełem polskich inżynierów. Paląc błękitnym węgielem emitujemy do atmosfery 20 razy mniej pyłów i 10 razy mniej substancji rakotwórczych – przekonywał dyrektor Strategii i Rozwoju Firmy Polchar Przemysław Drumlak. – 20 kilogramów pyłu mniej, to efekt zużycia 1 tony paliwa bezdymnego. W zeszłym roku w Nowym Sączu wykorzystano 40 ton tego paliwa co oznacza, że wyemitowano do atmosfery 800 kilogramów pyłu mniej, niż paląc tradycyjnym paliwem.
/źródło: UM NS