Małopolska Noc Naukowców w Nowym Sączu z PWSZ

Małopolska Noc Naukowców w Nowym Sączu z PWSZ

Już jutro o godz. 16:00 w sądeckiej PWSZ rozpocznie się Małopolska Noc Naukowców.

W trakcie 12. Małopolskiej Nocy Naukowców organizowanej w Nowym Sączu przez PWSZ odbędą się liczne prezentacje, eksperymenty i warsztaty z różnych dziedzin nauki. Naukowcy przygotowali także ciekawe gry i konkursy dla uczestników.

Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w Instytucie Kultury Fizycznej, Instytucie Zdrowia oraz Instytucie Technicznym sądeckiej PWSZ:

Program w INSTYTUCIE KULTURY FIZYCZNEJ
Kampus dydaktyczno-sportowy – Nowy Sącz “Wólki”, ul. Kościuszki 2
Budynek A i Hala sportowa B i F

Wykłady

  • “Pierwszy rok życia dziecka, pielęgnacja noworodka jako profilaktyka zaburzeń” mgr Iwona Szewczyk
    Sala: aula 30 a
    Godziny: 16:10-16:55
  • “Bajki rosyjskie” dr Paulina Wójcikowska-Wantuch
    Sala: aula 30 a
    Godziny: 17:00-17:45

Prezentacje i pokazy

  • “100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce” Wystawa we współpracy z ZUS Odział w Nowym Sączu
    Sala: Budynek B, sektor w hali sportowej
    Godziny: 16.00-19.30
  • “Trening w ekstremalnych warunkach – warunki wysokogórskie, tropikalne” Prezentacja gabinetu hipoksji, prezentacja komory termoklimatycznej
    Sala: hala B, pracownia fizjologii i biochemii na parterze
    Godziny: 18.00-19.30
  • “Twój wybór” widowisko/ spektakl (od lat 14)
    Sala: hala B, sala fitness na 1 piętrze
    Godziny: 16:15-17:00; 17:20-18:05; 18:25-19:20 2
  • “Jak to się dzieje, że te same przedmioty mogą wydawać różne dźwięki?”
    Sala: 32, budynek A
    Godziny: 17:30-18:15
  • “Poznaj wóz transmisyjny Radia RDN Małopolska”
    Plac na dziedzińcu między budynkiem A, B, C
    Godziny: 16:30-19:30

Gry i konkursy

  • “Wyzwanie spadającego jajka” Konkurs na konstrukcję, której elementem składowym jest jajko, ale tak zabezpieczone, że nie ulegnie rozbiciu, kiedy zostanie zrzucone z I piętra (regulamin konkursu na stronie www.pwsz-ns.edu.pl)
    Sala: 32
    Godziny: 17:15
    Dla uczniów 12-15 lat
  • “Kto pierwszy do celu?” gra/konkurs
    Sala: 36
    Godziny: 17:30-18:30
    Dla uczniów starszych – od VI klasy SP
  • “Najlepszy z 10” konkurs z dziedziny geografii
    Sala: 36
    Godziny: 16:15-17:15; 18:45-19:45
    Dla uczniów starszych – od VI klasy SP
  • “Wstęga Möbiusa” zabawa logiczna
    Sala: 35
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów szkół podstawowych
  • “Wieża Hanoi” zabawa logiczna
    Sala: 35
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów szkół podstawowych
  • “Jak powstaje wielościan?” zabawa logiczna
    Sala: 35
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów klas szkół podstawowych
  • “Tangramy magiczne” zabawa logiczna
    Sala: 35
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów 3
  • “Puzzle Archimedesa” zabawa logiczna
    Sala: 35
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów
  • “Jednym ruchem zmień figurę” zabawa logiczna
    Sala: 35
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów

Warsztaty

  • Gry i zabawy w zakresie języka angielskiego
    Sala: 31
    Godziny: 16:00-20:00
    Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych
  • Małe laboratorium – warsztaty i prezentacje doświadczeń i eksperymentów fizycznych i chemicznych
    Sala: 12
    Godziny: 16:00-17:15; 18:00-19:15
    Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych
  • Czy muzyka opisuje jakieś zdarzenia i osoby?
    Sala: 32
    Godziny: 16:00-17:15; 18:30-19:45
    Dla uczniów od lat 8
  • Oprogramowanie MIDI w edukacji muzycznej, czyli jak powstaje utwór muzyczny
    Sala: 30 b
    Godziny: 16:20-17:20; 17:40-18:40
    Dla uczniów starszych, młodzieży i dorosłych
  • Ocena postawy ciała uczniów, diagnostyka fizjoterapeutyczna
    Sala: pracownia diagnostyki postawy (I piętro), wejście nad pływalnią lub wejście z budynku A,
    Godziny: 16:00-19:30
    Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagane zgody rodziców lub opiekunów)
  • Sprawdź stan swojego kośćca
    Sala: pracownia fizjologii i biochemii (I piętro), wejście nad pływalnią lub wejście z budynku A,
    Godziny: 16:00-20:00
    Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem, młodzież od lat 16 i osoby dorosłe
  • Poznaj jak funkcjonuje twój organizm
    Sala: 42
    Godziny: 16:15-19:10
    Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagane zgody rodziców lub opiekunów) 4
  • Oceń moc mięśni – podstawowe testy biomechaniczne
    Sala: pracownia biomechaniki (I piętro), wejście nad pływalnią lub wejście z budynku A,
    Godziny: 16:00-20:00
    Rejestracja bezpośrednio u prowadzącego
  • W zdrowym ciele zdrowy duch – gimnastyka dla wszystkich dzieci
    Sala: hala F
    Godziny: 17:00-19:30
    Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagany strój i obuwie sportowe)
  • Warsztaty z technik samoobrony
    Sala: hala B
    Godziny: 16:00-18:30
    Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagany strój i obuwie sportowe)
  • Doskonalenie stylów pływackich dla dzieci i młodzieży
    Pływalnia
    Godziny: 16.30 – 19.30 (zmiana grup co 30 min.)
    Rejestracja przed rozpoczęciem, od godz. 16:10 w recepcji pływalni, limit jednej grupy do 30 osób (wymagane: strój pływacki, czepek)
  • Hydrobike – jako forma treningu i fizjoterapii w wodzie
    Pływalnia
    Godziny: 17.00 – 18.30 (zmiana grup co 30 min.)
    Rejestracja przed rozpoczęciem w recepcji pływalni, limit jednej grupy 8 osób (wymagane: strój pływacki, czepek) 5

Program w INSTYTUCIE ZDROWIA
Kampus dydaktyczno-sportowy – Nowy Sącz “Wólki”,
Kościuszki 2Budynek G

Warsztaty i pokazy

  • Anatomia dla wszystkich
    Sala: 1
    Godziny: 16:00-20:00
  • Pielęgnacja dziecka – noworodka i niemowlęcia
    Sala: 1
    Godziny: 16:00-20:00
  • Przypadki symulowane z udziałem studentów Ratownictwa Medycznego
    pokaz udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, pokaz sprzętu do szkolenia ratowników medycznych
    Sala: 2
    Godziny: 16:00-20:00
  • Pielęgnacja pacjenta obłożnie chorego w warunkach domowych (zabiegi i czynności higieniczne, pielęgnacyjne, transport, przemieszczenie chorych)
    Sala: 3
    Godziny: 16:00-20:00
  • Sprawdź swój organizm (Pomiar i ocena ciśnienia tętniczego krwi, pomiar ostrości wzroku; Pomiar i interpretacja masy ciała)
    Sala: 4
    Godziny: 16:00-20:00 6

Program w INSTYTUCIE TECHNICZNYM
Nowy Sącz, ul. Zamenhofa 1a

Wykłady

  • “Historia i współczesność systemów audio”, prof. dr hab. inż. Piotr Cyklis
    Sala: 0.7 (aula)
    Godziny: 17:00-17:30
  • “Diagnostyka medyczna i techniczna – podobieństwo i zapożyczenia”, dr hab. inż. Jerzy Langman
    Sala: 0.7 (aula)
    Godziny: 17:35-18:05
  • “Wulkany – budowa, aktywność i zagrożenia”, dr Witold Przygoda
    Sala: 0.7 (aula)
    Godziny: 18:10-18:40
  • “Co w organach piszczy?”, dr inż. Tomasz Kądziołka
    Sala: 0.7 (aula)
    Godziny: 18:45-19:15
  • “O czym jest uczenie maszynowe”, dr Grzegorz Surówka
    Sala: 0.7 (aula)
    Godziny: 19:20-19:50

Laboratoria

  • Laboratorium metrologii – świat w powiększeniu i pokazy działania specjalistycznych urządzeń pomiarowych
    Sala: 0.1
    Godziny: 16:00-20:00
  • Laboratoria mechatroniki samochodowej
    Sala: 0.4 i 0.5
    Godziny: 16:00-20:00
  • Laboratorium obróbki elektroerozyjnej – pokaz laboratoryjnego procesu elektrodrążenia, tokarka elektroerozyjna, obrabiarki CNC
    Sala: 0.6
    Godziny: 16:00-20:00

Pokazy i eksperymenty

  • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego – pokaz symulatora totalnego dachowania
    Plac przed budynkiem Instytutu Technicznego
    Godziny: 16:00-20:00 7
  • Pokaz doświadczeń fizycznych (grupy co ok. 40 min, rejestracja grup bezpośrednio u prowadzącego)
    Sala: 1.10
    Godziny: 16:00-20:00
  • Chemia a środowisko (grupy co ok. 40 min, rejestracja grup bezpośrednio u prowadzącego)
    Sala: 0.10
    Godziny: 16:00-20:00
  • Systemy alarmowe
    Sala: 2.6
    Godziny: 16:00-17:50
  • Laboratorium urządzeń elektrycznych
    Sala: 2.3
    Godziny: 16:00-20:00
  • Przemysłowe układy regulacji
    Sala: 2.4
    Godziny: 16:00-18:00
    Dla wszystkich chętnych
  • Roboty mobilne
    Sala: 2.4
    Godziny: 18:00-20:00

Warsztaty

  • Warsztaty komputerowe dla uczniów szkół podstawowych
    Sala: 1.6
    Godziny: 18:05-19:00 i 19:05-20:00 (2 grupy)
    Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem u prowadzącego
  • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego
    Sala: 0.8
    Godziny: 16:00-20:00

Konkursy

  • Konkurs wiedzy technicznej
    Sala: 2.1
    Godziny: 17:00-18:30
    Rejestracja: osobiście w dniu konkursu od godz. 16:45, bezpośrednio u prowadzącego
    Dla uczniów w wieku 12-15 lat
  • Konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych
    Sala: 2.8
    Godziny: 17:00-18:00 (I tura); 18:00-19:00 (II tura – w przypadku większej liczby chętnych);
    Rejestracja: osobiście w dniu konkursu od godz. 16:45, bezpośrednio u prowadzącego
    Dla uczniów szkół podstawowych, klasy IV-VI 8

Mapka Kampusu dydaktyczno-sportowego, ul. Kościuszki 2
POMIĘDZY OBIEKTAMI NA ul. KOŚCIUSZKI I ul. ZAMENHOFA BĘDZIE KURSOWAŁ BEZPŁATNY BUS DLA UCZESTNIKÓW MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW (co ok. 30 min.)