Już jutro o godz. 16:00 w sądeckiej PWSZ rozpocznie się Małopolska Noc Naukowców.
W trakcie 12. Małopolskiej Nocy Naukowców organizowanej w Nowym Sączu przez PWSZ odbędą się liczne prezentacje, eksperymenty i warsztaty z różnych dziedzin nauki. Naukowcy przygotowali także ciekawe gry i konkursy dla uczestników.
Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w Instytucie Kultury Fizycznej, Instytucie Zdrowia oraz Instytucie Technicznym sądeckiej PWSZ:
Program w INSTYTUCIE KULTURY FIZYCZNEJ
Kampus dydaktyczno-sportowy – Nowy Sącz “Wólki”, ul. Kościuszki 2
Budynek A i Hala sportowa B i F
Wykłady
- “Pierwszy rok życia dziecka, pielęgnacja noworodka jako profilaktyka zaburzeń” mgr Iwona Szewczyk
Sala: aula 30 a
Godziny: 16:10-16:55 - “Bajki rosyjskie” dr Paulina Wójcikowska-Wantuch
Sala: aula 30 a
Godziny: 17:00-17:45
Prezentacje i pokazy
- “100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce” Wystawa we współpracy z ZUS Odział w Nowym Sączu
Sala: Budynek B, sektor w hali sportowej
Godziny: 16.00-19.30 - “Trening w ekstremalnych warunkach – warunki wysokogórskie, tropikalne” Prezentacja gabinetu hipoksji, prezentacja komory termoklimatycznej
Sala: hala B, pracownia fizjologii i biochemii na parterze
Godziny: 18.00-19.30 - “Twój wybór” widowisko/ spektakl (od lat 14)
Sala: hala B, sala fitness na 1 piętrze
Godziny: 16:15-17:00; 17:20-18:05; 18:25-19:20 2 - “Jak to się dzieje, że te same przedmioty mogą wydawać różne dźwięki?”
Sala: 32, budynek A
Godziny: 17:30-18:15 - “Poznaj wóz transmisyjny Radia RDN Małopolska”
Plac na dziedzińcu między budynkiem A, B, C
Godziny: 16:30-19:30
Gry i konkursy
- “Wyzwanie spadającego jajka” Konkurs na konstrukcję, której elementem składowym jest jajko, ale tak zabezpieczone, że nie ulegnie rozbiciu, kiedy zostanie zrzucone z I piętra (regulamin konkursu na stronie www.pwsz-ns.edu.pl)
Sala: 32
Godziny: 17:15
Dla uczniów 12-15 lat - “Kto pierwszy do celu?” gra/konkurs
Sala: 36
Godziny: 17:30-18:30
Dla uczniów starszych – od VI klasy SP - “Najlepszy z 10” konkurs z dziedziny geografii
Sala: 36
Godziny: 16:15-17:15; 18:45-19:45
Dla uczniów starszych – od VI klasy SP - “Wstęga Möbiusa” zabawa logiczna
Sala: 35
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów szkół podstawowych - “Wieża Hanoi” zabawa logiczna
Sala: 35
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów szkół podstawowych - “Jak powstaje wielościan?” zabawa logiczna
Sala: 35
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów klas szkół podstawowych - “Tangramy magiczne” zabawa logiczna
Sala: 35
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów 3 - “Puzzle Archimedesa” zabawa logiczna
Sala: 35
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów - “Jednym ruchem zmień figurę” zabawa logiczna
Sala: 35
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów
Warsztaty
- Gry i zabawy w zakresie języka angielskiego
Sala: 31
Godziny: 16:00-20:00
Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych - Małe laboratorium – warsztaty i prezentacje doświadczeń i eksperymentów fizycznych i chemicznych
Sala: 12
Godziny: 16:00-17:15; 18:00-19:15
Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych - Czy muzyka opisuje jakieś zdarzenia i osoby?
Sala: 32
Godziny: 16:00-17:15; 18:30-19:45
Dla uczniów od lat 8 - Oprogramowanie MIDI w edukacji muzycznej, czyli jak powstaje utwór muzyczny
Sala: 30 b
Godziny: 16:20-17:20; 17:40-18:40
Dla uczniów starszych, młodzieży i dorosłych - Ocena postawy ciała uczniów, diagnostyka fizjoterapeutyczna
Sala: pracownia diagnostyki postawy (I piętro), wejście nad pływalnią lub wejście z budynku A,
Godziny: 16:00-19:30
Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagane zgody rodziców lub opiekunów) - Sprawdź stan swojego kośćca
Sala: pracownia fizjologii i biochemii (I piętro), wejście nad pływalnią lub wejście z budynku A,
Godziny: 16:00-20:00
Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem, młodzież od lat 16 i osoby dorosłe - Poznaj jak funkcjonuje twój organizm
Sala: 42
Godziny: 16:15-19:10
Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagane zgody rodziców lub opiekunów) 4 - Oceń moc mięśni – podstawowe testy biomechaniczne
Sala: pracownia biomechaniki (I piętro), wejście nad pływalnią lub wejście z budynku A,
Godziny: 16:00-20:00
Rejestracja bezpośrednio u prowadzącego - W zdrowym ciele zdrowy duch – gimnastyka dla wszystkich dzieci
Sala: hala F
Godziny: 17:00-19:30
Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagany strój i obuwie sportowe) - Warsztaty z technik samoobrony
Sala: hala B
Godziny: 16:00-18:30
Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem (wymagany strój i obuwie sportowe) - Doskonalenie stylów pływackich dla dzieci i młodzieży
Pływalnia
Godziny: 16.30 – 19.30 (zmiana grup co 30 min.)
Rejestracja przed rozpoczęciem, od godz. 16:10 w recepcji pływalni, limit jednej grupy do 30 osób (wymagane: strój pływacki, czepek) - Hydrobike – jako forma treningu i fizjoterapii w wodzie
Pływalnia
Godziny: 17.00 – 18.30 (zmiana grup co 30 min.)
Rejestracja przed rozpoczęciem w recepcji pływalni, limit jednej grupy 8 osób (wymagane: strój pływacki, czepek) 5
Program w INSTYTUCIE ZDROWIA
Kampus dydaktyczno-sportowy – Nowy Sącz “Wólki”,
Kościuszki 2Budynek G
Warsztaty i pokazy
- Anatomia dla wszystkich
Sala: 1
Godziny: 16:00-20:00 - Pielęgnacja dziecka – noworodka i niemowlęcia
Sala: 1
Godziny: 16:00-20:00 - Przypadki symulowane z udziałem studentów Ratownictwa Medycznego
pokaz udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, pokaz sprzętu do szkolenia ratowników medycznych
Sala: 2
Godziny: 16:00-20:00 - Pielęgnacja pacjenta obłożnie chorego w warunkach domowych (zabiegi i czynności higieniczne, pielęgnacyjne, transport, przemieszczenie chorych)
Sala: 3
Godziny: 16:00-20:00 - Sprawdź swój organizm (Pomiar i ocena ciśnienia tętniczego krwi, pomiar ostrości wzroku; Pomiar i interpretacja masy ciała)
Sala: 4
Godziny: 16:00-20:00 6
Program w INSTYTUCIE TECHNICZNYM
Nowy Sącz, ul. Zamenhofa 1a
Wykłady
- “Historia i współczesność systemów audio”, prof. dr hab. inż. Piotr Cyklis
Sala: 0.7 (aula)
Godziny: 17:00-17:30 - “Diagnostyka medyczna i techniczna – podobieństwo i zapożyczenia”, dr hab. inż. Jerzy Langman
Sala: 0.7 (aula)
Godziny: 17:35-18:05 - “Wulkany – budowa, aktywność i zagrożenia”, dr Witold Przygoda
Sala: 0.7 (aula)
Godziny: 18:10-18:40 - “Co w organach piszczy?”, dr inż. Tomasz Kądziołka
Sala: 0.7 (aula)
Godziny: 18:45-19:15 - “O czym jest uczenie maszynowe”, dr Grzegorz Surówka
Sala: 0.7 (aula)
Godziny: 19:20-19:50
Laboratoria
- Laboratorium metrologii – świat w powiększeniu i pokazy działania specjalistycznych urządzeń pomiarowych
Sala: 0.1
Godziny: 16:00-20:00 - Laboratoria mechatroniki samochodowej
Sala: 0.4 i 0.5
Godziny: 16:00-20:00 - Laboratorium obróbki elektroerozyjnej – pokaz laboratoryjnego procesu elektrodrążenia, tokarka elektroerozyjna, obrabiarki CNC
Sala: 0.6
Godziny: 16:00-20:00
Pokazy i eksperymenty
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego – pokaz symulatora totalnego dachowania
Plac przed budynkiem Instytutu Technicznego
Godziny: 16:00-20:00 7 - Pokaz doświadczeń fizycznych (grupy co ok. 40 min, rejestracja grup bezpośrednio u prowadzącego)
Sala: 1.10
Godziny: 16:00-20:00 - Chemia a środowisko (grupy co ok. 40 min, rejestracja grup bezpośrednio u prowadzącego)
Sala: 0.10
Godziny: 16:00-20:00 - Systemy alarmowe
Sala: 2.6
Godziny: 16:00-17:50 - Laboratorium urządzeń elektrycznych
Sala: 2.3
Godziny: 16:00-20:00 - Przemysłowe układy regulacji
Sala: 2.4
Godziny: 16:00-18:00
Dla wszystkich chętnych - Roboty mobilne
Sala: 2.4
Godziny: 18:00-20:00
Warsztaty
- Warsztaty komputerowe dla uczniów szkół podstawowych
Sala: 1.6
Godziny: 18:05-19:00 i 19:05-20:00 (2 grupy)
Rejestracja bezpośrednio przed rozpoczęciem u prowadzącego - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego
Sala: 0.8
Godziny: 16:00-20:00
Konkursy
- Konkurs wiedzy technicznej
Sala: 2.1
Godziny: 17:00-18:30
Rejestracja: osobiście w dniu konkursu od godz. 16:45, bezpośrednio u prowadzącego
Dla uczniów w wieku 12-15 lat - Konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych
Sala: 2.8
Godziny: 17:00-18:00 (I tura); 18:00-19:00 (II tura – w przypadku większej liczby chętnych);
Rejestracja: osobiście w dniu konkursu od godz. 16:45, bezpośrednio u prowadzącego
Dla uczniów szkół podstawowych, klasy IV-VI 8
POMIĘDZY OBIEKTAMI NA ul. KOŚCIUSZKI I ul. ZAMENHOFA BĘDZIE KURSOWAŁ BEZPŁATNY BUS DLA UCZESTNIKÓW MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW (co ok. 30 min.)