Przejdź do treści

Łukasz Smółka nowym Marszałkiem Małopolski! Przełamany impas w sejmiku

Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego

Po kilkunastu tygodniach politycznych zawirowań i niepewności, Małopolska w końcu doczekała się nowego marszałka. Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, zrezygnował z forsowania kandydatury Łukasza Kmity, który pięciokrotnie przegrał głosowanie, nie uzyskując potrzebnego minimum 20 głosów. W końcu wicemarszałek Łukasz Smółka okazał się tym, który zjednoczył sejmik.

W czwartek, po ponadgodzinnej debacie, rozpoczęło się głosowanie, które miało przesądzić o przyszłości województwa. Smółka zdobył 22 głosy, co zapewniło mu niezbędną większość, i tym samym został wybrany na marszałka Małopolski. W tajnym głosowaniu uczestniczyło 39 radnych, z czego 17 było przeciw. Co interesujące, wynik ten wskazuje, że jeden z radnych opozycji zdecydował się poprzeć kandydata PiS, co podkreśla złożoność lokalnej polityki i jest dowodem na to, że niektóre decyzje w polityce samorządowej wykraczają poza partyjne linie.

-Zawsze jesteśmy jednością i razem jesteśmy silniejsi. Bardzo serdecznie dziękuję radnym województwa za zaufanie i liczę na owocną współpracę. Dziękuję również moim wyborcom, którzy zaufali mi w kwietniu, w ostatnich wyborach samorządowych – mówił marszałek Łukasz Smółka zaraz po wyborze.

– Ważne, aby każdy Małopolanin czuł się dobrze w swoim regionie, a równocześnie, aby turyści odwiedzający nasz region wskazywali, że jest on dobrze zarządzany – dodał marszałek Smółka.

W skład nowego Zarządu Województwa Małopolskiego weszli rownież: Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, którzy objęli stanowiska wicemarszałków, a członkami zarządu zostały: Marta Malec-Lech i Iwona Gibas.

/źródło: malopolska.pl