Przejdź do treści


Łososina Dolna: Ćwiczenia Antyterrorystyczne przed Światowymi Dniami Młodzieży

Ćwiczenia antyterrorystyczne w Łososinie Dolnej fot. KMP w Nowym Sączu

W wczorajszych ćwiczeniach „Renegade/Sarex” wzięło udział ponad 50 policjantów KWP Kraków i KMP Nowy Sącz, którzy współpracowali z przedstawicielami Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz strażakami z KMPSP w Nowym Sączu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał przechwycenie małego samolotu cywilnego typu Cesna 172 z niezidentyfikowanymi osobami na pokładzie, który naruszył rejon ograniczonego ruchu lotniczego nad obszarem woj. małopolskiego.

Samolot zostaje sprawnie przechwycony przez dwa wojskowe śmigłowce Sokół W-3, które zmuszają go do lądowania na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. W celu zabezpieczenia lotniska na miejsce natychmiast skierowane zostają patrole interwencyjne z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie w tym, policjanci Zespołu Minersko – Pirotechnicznego a także z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie. Policjanci na miejsce docierają bardzo szybko, sprawnie zabezpieczają teren i ustawiają blokady na drodze krajowej k-75. W pełni przygotowani do działania oczekują na zakończenie akcji wojskowych śmigłowców, które fachowo sprowadzają uprowadzony samolot na ziemię. Po wylądowaniu do działania przystępuje Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji z Krakowa, który zatrzymuje czterech mężczyzn, którzy lecieli tym samolotem. Następnie policjanci z Zespołu Minersko Pirotechnicznego przy użyciu specjalistycznego sprzętu zabezpieczają ładunek wybuchowy znajdujący się na pokładzie. Do akcji wkraczają także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza, którzy neutralizują substancje chemiczną znajdującą się na pokładzie zmuszonego do lądowania samolotu. – Przekazała naszemu portalowi sierż. szt. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

Przeprowadzone ćwiczenia mają za zadanie poprawę skuteczności i koordynacji działań Sił Zbrojnych RP, Policji i Państwowej Staży Pożarnej przed Światowymi Dniami Młodzieży.

źródło / fot. KMP i KM PSP w Nowym Sączu