Przejdź do treści

Lokalna inicjatywa doceniona przez Lidl Polska i Fundację Zwolnieni z Teorii

Grupa BeNeeded z Nowego Sącza

Grupa młodzieży z Nowego Sącza – Angelika, Patrycja, Ola i Szymon – została wyróżniona w ogólnopolskim programie „Re:Akcja”, realizowanym przez Lidl Polska we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii. Nagroda została przyznana za działania edukacyjne dotyczące roli zapylaczy w ekosystemie miejskim.

Zespół BeNeeded zrealizował projekt w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W jego ramach przeprowadzono warsztaty edukacyjne, prowadzono działania informacyjne w mediach społecznościowych oraz stworzono ogródek kwiatowy. Wszystkie te aktywności miały na celu zwiększenie świadomości społecznej – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – na temat znaczenia owadów zapylających oraz sposobów ich ochrony.

Odbiór projektu i wsparcie lokalne

Członkowie grupy podkreślają, że projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem – Naszym projektem chcieliśmy dotrzeć do wielu osób zarówno młodych, jak i starszych, by uświadomić im, w jaki sposób mogą pomóc naszym przyjaciołom – zapylaczom. Zależało nam na tym, by wyjaśnić, kim są zapylacze i w jaki sposób dbać o nie oraz o środowisko, które nas otacza. Byliśmy mile zaskoczeni bardzo pozytywnym odbiorem naszych działań. Temat naszego projektu spotkał się ze szczególnie dużym zainteresowaniem u dzieci podczas warsztatów. Odpowiedzi i wiadomości na Instagramie również bardzo podbudowywały nasze poczucie, że robimy coś dobrego. Dostaliśmy także ogromne wsparcie od miasta, dzięki czemu mieliśmy szansę na dalszy rozwój. Można powiedzieć, że to taki projekt, który zaangażował różne społeczności – relacjonują Angelika, Aleksandra, Patrycja i Szymon.

Cel programu „Re:Akcja”

Program „Re:Akcja” skierowany jest do uczestników Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wspiera młodzieżowe inicjatywy dotyczące ochrony klimatu, bioróżnorodności i redukcji plastiku. Uczestnicy mają dostęp do materiałów opracowanych przez Lidl Polska, które pomagają im skutecznie realizować projekty społeczne.

– Dzięki wsparciu Lidl Polska możemy nie tylko inspirować młodzież do działania na rzecz środowiska, ale też dawać im realne narzędzia i przestrzeń do rozwoju. Partnerstwo firmy tak zaangażowanej w kwestie zrównoważonego rozwoju pokazuje młodym ludziom, że ich pomysły mają wartość i mogą mieć realny wpływ na świat. Grupa BeNeeded jest świetnym przykładem jak młodzież potrafi łączyć wiedzę, pasję i zaangażowanie w konkretne działania, które mają realny wpływ na środowisko – podkreśla Paula Bruszewska, prezeska Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Strategia Lidl Polska na rzecz zrównoważonego rozwoju

Lidl Polska realizuje strategię społecznej odpowiedzialności (CSR) na lata 2020–2025. Obejmuje ona działania w obszarach ochrony klimatu, zasobów naturalnych i bioróżnorodności, a także promocji zdrowia, uczciwego działania oraz dialogu społecznego. Wsparcie młodzieżowych inicjatyw ekologicznych wpisuje się w te założenia, podkreślając znaczenie edukacji i współpracy międzypokoleniowej w zakresie ochrony środowiska.

/źródło: Lidl Polska