Przejdź do treści


Licznik volkswagena wskazywał ponad ćwierć miliona kilometrów mniej niż 5 miesięcy wcześniej

Licznik samochodowy

Podczas kontroli drogowej policjanci z Krynicy-Zdroju ujawnili, że licznik przebiegu volkswagena wskazuje ponad 250 tys. kilometrów mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Teraz osobie odpowiedzialnej za zmianę wskazań licznika grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

15 marca po godzinie 17:00 w Bereście policjanci z Komisariatu w Krynicy-Zdroju zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena. Kiedy policjanci sprawdzili stan licznika pojazdu, okazało się, że wskazuje on dużo mniejszy przebieg  od zapisanego w systemie podczas ostatniego badania technicznego. W październiku ubiegłego roku diagnosta odnotował 281 500 km, natomiast w chwili kontroli stan drogomierza wskazywał jedynie 31 412 km, czyli ponad 250 tys. km mniej!

Teraz policjanci wyjaśniają, w jaki sposób doszło do rozbieżności i kto jest za to odpowiedzialny. Przypominamy, że zgodnie z zapisem art. 306a Kodeksu karnego, za zmianę wskazań drogomierza pojazdu lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi osobie, która zleca wykonanie tych czynności.

Obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe

Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje  zaświadczenie.

Sprawdzanie stanu licznika online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd” (link: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd). Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu” (link: https://historiapojazdu.gov.pl/).

/źródło: KMP Nowy Sącz