Przejdź do treści

Laureaci, emocje i odznaczenia. Wielki finał Konkursu im. Ady Sari

Wielki finał Konkursu im. Ady Sari

Zakończyła się XXI edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. W sobotni wieczór, 24 maja, sala Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ wypełniła się dźwiękiem arii operowych, emocjami i zasłużonymi brawami. Koncert Laureatów był zwieńczeniem tygodnia muzycznych zmagań, które do Nowego Sącza przyciągnęły młodych wokalistów z całego świata.

Uroczystości, które niosą prestiż

Koncert otworzyło tradycyjne nagranie patronki Konkursu – Ady Sari, a następnie odbyła się część oficjalna, podczas której wręczono państwowe odznaczenia. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Małgorzata Walewska, Dyrektor Artystyczna Konkursu, oraz Antoni Malczak, jego wieloletni współtwórca. Złoty Krzyż Zasługi trafił do Liliany Olech, zaangażowanej w organizację wydarzenia od wielu lat. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta, który podkreślił rangę wydarzenia, porównując je do prestiżowych konkursów Belvedere czy Królowej Elżbiety.

Nagrody, które otwierają drzwi

Pula nagród w tegorocznej edycji przekroczyła 100 tysięcy złotych. Najważniejszą – pierwszą nagrodę – w wysokości 43 tysięcy złotych otrzymała Mariana Poltorak, sopranistka z Ukrainy o polskich korzeniach. Uznanie jury zdobyły również Jessica Seo Jin Lee z Korei Południowej i Etīna Emīlija Saulīte z Łotwy, które ex aequo zajęły drugie miejsce. Trzecią nagrodę otrzymał baryton Artur Garbas z Polski. Wśród wyróżnionych znalazły się też Daria Korolova z Ukrainy i Mariya Medetova z Kazachstanu.

Dodatkowe prestiżowe wyróżnienia przypadły Jessice Seo Jin Lee – Nagroda im. Heleny Łazarskiej za najlepsze wykonanie utworu Mozarta – oraz Darii Korolovej – Nagroda im. Ady Sari dla najbardziej obiecującego sopranu. Oprócz nagród finansowych, finaliści otrzymali zaproszenia na występy i cenne nagrody rzeczowe.

Koncert pełen emocji

Podczas koncertu, któremu towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej, publiczność usłyszała m.in. arie z oper Moniuszki, Mozarta, Pucciniego i Wagnera. Mariana Poltorak wykonała przejmującą scenę z IV aktu „Halki” oraz arię Elżbiety z „Tannhäusera”. Publiczność nagrodziła każdy występ długimi brawami, doceniając kunszt młodych artystów.

Dziedzictwo i przyszłość

Nie zabrakło wspomnień o prof. Helenie Łazarskiej, której wizja i zaangażowanie przez dekady budowały markę sądeckiego Konkursu. Jej słowa, wyświetlone na ekranie – „Kochaj muzykę w sobie, a nie siebie w muzyce” – stały się mottem wieczoru i przypomnieniem o artystycznych wartościach, które Konkurs promuje.

Zakończona edycja, jak podkreślają organizatorzy, po raz kolejny potwierdziła rangę wydarzenia, które wyrosło na jedną z najważniejszych imprez wokalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wielu uczestników to początek wielkiej kariery – tak jak przed laty dla Piotra Beczały czy Andrzeja Dobbera.

Kolejna odsłona Konkursu już za dwa lata. Publiczność z pewnością znów wypełni salę MCK SOKÓŁ, by śledzić narodziny nowych głosów i historii.

/źródło: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ /fot. Kinga Ptak, Piotr Droździk