Przejdź do treści


Lampa wisząca do sypialni – zadbaj o styl i funkcjonalność swojego wnętrza

Oświetlenie sypialni, podobnie jak salonu, dzieli się na główne i dodatkowe. W obu rolach świetnie sprawdzają się lampy wiszące. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone, rozganiają mrok, dodają charakteru i budują nastrój. Dowiedz się, jaka lampa wisząca do sypialni pomoże Ci zadbać o styl i funkcjonalność wnętrza.

Funkcje lamp wiszących w sypialni

Lampy wiszące w sypialni, w zależności od specyfiki wybranych modeli i miejsca montażu, pełnią różne role. Najważniejsza jest funkcja praktyczna, czyli ogólne rozświetlenie wnętrza. To zadanie centralnego oświetlenia wiszącego, montowanego na ogół na środku sufitu. Lampy wiszące mogą również budować relaksujący klimat i ułatwiać czytanie przed snem. Zamontowane po obu stronach łóżkach stanowią oryginalną i praktyczną alternatywę dla kinkietów czy klasycznych lampek nocnych. Warto pamiętać, że lampy wiszące przyciągają uwagę. Dlatego niezależnie od lokalizacji w sypialni, odgrywają rolę ważnej, nierzadko kluczowej dekoracji wnętrza. Mogą nawet zadecydować o kierunku estetycznym całej aranżacji.

Lampy wiszące do sypialni – aranżacja efektownego oświetlenia dodatkowego

Lampy wiszące do sypialni – aranżacja efektownego oświetlenia dodatkowego

 

Jaką lampę wiszącą do sypialni wybrać?

Oświetlenie wiszące może mieć różne kształty, wymiary czy kolory i reprezentować rozmaite style. Podobają Ci się niebanalne projekty? Zdecyduj się na nowoczesną lampę wiszącą do sypialni albo efektowny żyrandol w stylu glamour czy surowy, industrialny model. Wybór zależy między innymi od zapotrzebowania na światło w danej strefie oraz od koncepcji aranżacji wnętrza. Gabaryty konstrukcji powinny być dopasowane do metrażu i wysokości pomieszczenia. Pamiętaj, że przy niskim suficie zbyt długi zwis może mocno sprawić, że klosz lampy będzie przeszkadzać.

Natomiast w kwestii designu oświetlenia wiszącego masz w zasadzie pełną dowolność. To Ty decydujesz, jaki projekt najlepiej współgra z Twoją wizją. W poszukiwaniu inspiracji warto poprzeglądać gotowe aranżacje z lampą wiszącą do sypialni. Znajdziesz je m.in. na blogach wnętrzarskich oraz na stronach producentów i marek oświetlenia. Jak różne lampy wiszące do sypialni prezentują się w gotowych aranżacjach, możesz zobaczyć np. na stronie sklepu meblowego Agata.

 

Lampa wisząca czarna do sypialni – przykładowa aranżacja

Lampa wisząca czarna do sypialni – przykładowa aranżacja

Lampy wiszące do sypialni a ilość i rodzaj źródeł światła

Zastanów się, ile światła padającego z góry jest konieczne, by dobrze i równomiernie rozświetlić sypialnię albo zapewnić widoczność niezbędną do wygodnego wykonywania jakiejś czynności, np. czytania książki. Często już jedna jednopunktowa lampa wisząca skutecznie poradzi sobie z mrokiem w sypialni. W przypadku oświetlenia centralnego emitowany blask powinien być wyrazisty, ale przyjazny dla oczu i równomiernie rozproszony. Najlepiej, by miał barwę zbliżoną do światła naturalnego lub delikatnie ciepłą. Natomiast bardziej przytłumiony, żółto-pomarańczowy blask może generować oświetlenie dodatkowe, np. zamontowane po obu stronach łóżka. Przydatna w przypadku lamp wiszących do sypialni jest funkcja ściemniania.

Co zamiast lamp wiszących do sypialni?

Do małej lub niskiej sypialni, zamiast rozłożystych i długich zwisów, możesz wybrać lampy sufitowe. W sklepach z oświetleniem znajdziesz m.in. designerskie plafony, fantazyjne żyrandole przysufitowe, spoty wpuszczane w sufit czy ruchome reflektorki. Takie lampy dają dużo światła i efektownie wyglądają, ale nie przytłaczają przestrzeni ani nie obniżają wygody korzystania z wnętrza. W oświetlaniu, ozdabianiu i oswajaniu mniejszych sypialni świetnie sprawdzają się także kinkiety i lampy stojące. Odpowiednio dobrane lampy wiszące do sypialni pomogą Ci stworzyć stylową i funkcjonalną przestrzeń.