Nieruchomości są uważane za jeden z najstabilniejszych sektorów gospodarki – dlatego w ciągu ostatnich lat w tej branży tak wzrósł udział inwestorów, a popyt obecnie bije wszelkie rekordy. Dzisiaj skupiamy się na tym, jak będzie się rozwijał krakowski rynek nieruchomości – jeden z najprężniejszych i najbardziej obleganych w kraju.
Odpowiemy zwłaszcza na następujące pytania:
- nowe inwestycje w Krakowie – typy, zalety, infrastruktura;
- trendy w mieszkaniówce – jak zmienią rynek;
- czy ceny mieszkań nadal będą rosnąć?
Jakie inwestycje będą oddane w 2023 i 2024?
Trwa przedsprzedaż licznych inwestycji deweloperskich, których oddanie do użytku jest planowane na 2023-2024. I w wielu z nich już kończą się wolne lokale.
Najliczniejszą grupą są inwestycje wielorodzinne powstające w różnorodnych lokalizacjach Krakowa. Wyróżniają się coraz bardziej wyrafinowaną infrastrukturą – na przykład, Osiedle Ozon na Prądniku Białym posiada monitorowany teren z boiskiem i strefą fitness, zaplecze usługowe oraz strefę coworkingową do użytku mieszkańców.
Kraków też słynie z licznych ofert nieruchomości klasy premium – są to zarówno zrewitalizowane kamienice bądź obiekty poprzemysłowe, jak i zbudowane od zera modernistyczne inwestycje. Część z nich jest dedykowana inwestorom i wyposażona w odpowiednią obsługę i infrastrukturę.
Równie ważną i nie mniej liczną grupą inwestycji, które zostaną oddane do użytku w najbliższych latach, są domy jednorodzinne w Krakowie. Realizowane są w najróżniejszych konfiguracjach i lokalizacjach – są to segmenty w zabudowie szeregowej, bliźniaki, rzadziej – domy wolnostojące lub wille miejskie.
Jakie trendy zmieniają rynek?
Kraków podąża za wszystkimi najnowszymi trendami, jakie dyktują zasady nowoczesnego budownictwa. Ale niektóre z nich mają rolę ponadczasową i zapewne wpłyną na oblicze rynku nieruchomości w najbliższych latach.
Do najważniejszych trendów należą:
- Coraz lepszy standard. Deweloperzy rywalizują nie tylko lokalizacją, ale też standardem wykonywanych inwestycji. W 2023-2024 roku zobaczymy coraz więcej osiedli wielorodzinnych wyróżniających się naprawdę wysoką klasą udogodnień. Na przykład, w inwestycji Mieszkaj w Mieście zaprojektowano klub osiedlowy, strefy rekreacyjne, prywatne przedszkole, część handlowo-usługową, monitoring inne udogodnienia podnoszące komfort życia.
- Rewitalizacja obiektów i terenów miejskich. Kraków jest naprawdę “żyzną glebą” dla rewitalizatorów. Duża ilość kamienic, które można przebudować, odrestaurować i zaadaptować na przestrzenie mieszkalno-usługowe, tereny poprzemysłowe w dzielnicach przylegających do centrum oraz wysokie zapotrzebowanie na inwestycje klasy premium – oto szereg czynników sprzyjających aktywnej rewitalizacji w Krakowie.
- Eko-zasady. Coraz więcej inwestycji realizowanych w Krakowie jest wznoszonych z zastosowaniem praktyk przyjaznych środowisku. Najczęstszymi elementami eko na osiedlach są panele słoneczne do zasilania części wspólnych, zbiorniki wody deszczowej, zielone nasadzenia w różnych konfiguracjach, ekologiczne materiały budowlane, okna zapewniające dobrą izolację termiczną oraz systemy smart-home obniżające koszty utrzymania mieszkania. Przykładowo, firma Dom Development wdraża ekologiczne rozwiązania (fotowoltaika, ładowarki do aut elektrycznych i inne) niemal w każdym realizowanym osiedlu.
Ceny nieruchomości – nigdy w dół, tylko w górę
Dynamika cenowa na krakowskim rynku pierwotnym jest oczywista – od wielu lat ceny jedynie rosną i nigdy nie ulegają spadkowi. Ruch w kierunku wzrostu zatrzymał się na chwilę w czasach największych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, ale mieszkaniówka szybko przywróciła tempo. Możemy wnioskować, że stawki deweloperskie będą szły tylko w górę – przyczyniają się ku temu również inflacja, wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów budowy.
/Artykuł sponsorowany