Przejdź do treści


Koronawirus. Od soboty zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Sprawdź, co jeszcze się zmieni?

Knferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Adama Niedzielskiego - źródło: KPRM

W czwartek na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedstawiono kolejne obostrzenia, które wejdą w życie od soboty 27 marca i będą obowiązywać do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

– Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala znacząco przekroczy drugą. Niestety ewolucja wirusa działa w kierunku większej zakaźności i powoduję większy poziom hospitalizacji. To powód dla którego podejmujemy zaprezentowane dzisiaj decyzje. – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Te trudne decyzje są konieczne, aby opanować epidemię. W lutym poluzowaliśmy obostrzenia, teraz konieczne jest zaostrzenie restrykcji aby ratować zdrowie i życie Polaków. – podkreślił premier Mateusz Morawiecki

Co zmieni się od 27 marca?

  • Zostaną zamknięte Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 .
  • W placówkach handlowych lub na poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, lub 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.
  • W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osoba na 20 m2.
  • Zamknięte zostaną Salony fryzjerskie i kosmetyczne.
  • Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. – Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
  • Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe ograniczenia pozostają bez zmian.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował aby Polacy w Święta Wielkanocne pozostali w domu, a wszędzie tam, gdzie to możliwe przeszli na pracę zdalną.

/źródło: KPRM