Przejdź do treści


Konsul Generalny USA z wizytą na Sądecczyźnie

Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych z wizytą na Sądecczyźnie

Dzisiaj na Sądecczyźnie gościł Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Walter Braunohler. Przyjechał na zaproszenie starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka.

Bardzo się cieszę, że konsul przyjął moje zaproszenie. Nie był jeszcze na Sądecczyźnie, a przecież to jeden z ważniejszych i piękniejszych regionów Małopolski – mówi starosta Marek Pławiak. – Rozmawialiśmy między innymi o rozwoju społeczno-gospodarczym oraz o potencjale ekonomicznym i turystycznym Ziemi Sądeckiej. O swoich doświadczeniach w budowaniu międzynarodowej pozycji na rynku mówili także zaproszeni goście z firmy FAKRO, Wiśniowski i BATIM podkreślając otwartość na współpracę z Amerykanami.

Podczas spotkania, wiceprezydent Wojciech Piech zaprosił Waltera Braunohlera do złożenia wizyty w Nowym Sączu.

Mamy wiele firm, które podbijają rynki Europy Zachodniej, ale też takie, które są otwarte na kapitał amerykański – podkreślił wiceprezydent Wojciech Piech. – Dziękujemy za przyjazd na Sądecczyznę i zapraszamy ponownie. Sądeckie znane jest z ludzi pracowitych i otwartych, którzy dążą do osiągania wyznaczonych celów i biorą sprawy w swoje ręce. Widać to po stopie bezrobocia, która w naszym regionie jest naprawdę niska.

Podczas dzisiejszej wizyty na Sądecczyźnie, Konsul zwiedził firmę Wiśniowski – był pod wrażeniem nowoczesnych technologii i jakości produktów. Spotkał się także z szefami Wyższej Szkoły Biznesu – NLU w Nowym Sączu, skąd pojechał do Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego im. Ojca Pio w Stróżach.

W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu wzięli udział: Konsul Generalny Walter Braunohler, senator Stanisław Kogut, starosta nowosądecki Marek Pławiak, wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech, Ryszard Florek – szef firmy FAKRO, Paweł Cymorek – dyrektor ds. rynków Europy Zachodniej w firmie Wiśniowski, Marek Gunia – dyrektor transportu w firmie BATIM oraz Marek J. Guzik z ambasady amerykańskiej w Krakowie.

Warto wiedzieć:
Konsul Generalny Walter Braunohler rozpoczął służbę dyplomatyczną w Krakowie 13 sierpnia 2015 roku. Swoją karierę dyplomatyczną zainaugurował w 2002 roku. Przed przyjazdem do Polski pracował kolejno w placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie, Sudanie, Australii, Iraku oraz Tajlandii. Zna dwa obce języki: tajski oraz polski (źródło: https://pl.usembassy.gov/pl/embassy-consulate-pl/konsulat-usa-w-krakowie/konsul-generalny-walter-braunohler/).

/źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu/(olsz) / Fot. Maria Olszowska