Przejdź do treści


Kolejny przypadek oszustwa „na policjanta” – Policja ponawia apel o zachowanie ostrożności

fot. pixabay.com

Pomimo ponawianych apeli Policji o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami proszącymi o przekazanie pieniędzy, nadal dochodzi do wyłudzania pieniędzy metodami wciąż modyfikowanymi przez sprawców. Ostatnio wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze.

Jak przekazała naszemu portalowi mł. asp. Justyna Basiaga Rzecznik Prasowy sądeckiej Policji – 5 września, około godziny 13.00 na telefon stacjonarny 77-letniej mieszkanki Sądecczyzny zadzwoniły nieznane osoby. Jedna z nich podała się za córkę pokrzywdzonej, która spowodowała wypadek drogowy, a obecnie grozi jej osadzenie w zakładzie karnym. Natomiast druga osoba podając się za policjanta potwierdziła wersję oszustki. Mężczyzna twierdził również, że kontaktuje się z 77-latką w związku z możliwością zwolnienia córki pod warunkiem przekazanie sumy „odszkodowania” osobom rzekomo poszkodowanym w wypadku. Fałszywy policjant przekazał, że po pieniądze przyjdzie do jej domu wyznaczony człowiek. Kobieta zgodziła się na zaproponowane warunki, a następnie przekazała pieniądze w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.

W związku z zaistniałą sytuacją sądecka Policja apeluje o ostrożność:

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub zadzwońmy na numer alarmowy 997. (Należy tutaj pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego telefonu).

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112.

Pamiętajmy, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie i “dobre serce” ludzi.

Apel kierujemy także do członków rodzin osób starszych, aby wyczulili ich na tego typu oszustwa. W sytuacji pojawienia się telefonu z prośbą o pożyczkę, zaznaczmy by zawsze skontaktowali się bezpośrednio z najbliższymi członkami rodziny nawet mimo protestów i próśb o niewykonywanie takiego telefonu. Zostawmy numer telefonu do siebie w widocznym miejscu. Wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy na temat sposobu działania oszustów.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu