Kolejny przełom w sprawie budowy Sądeczanki!

Opublikowano 6 kwietnia 2017 przez
Kolejny przełom w sprawie budowy Sądeczanki!
Sądeczanka wizualizacja

Jeszcze w lutym na antenie radia RDN Nowy Sącz Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk mówił o budowie pierwszego odcinka Sądeczanki w tej kadencji sejmu.

– Chciałbym tę inwestycję podzielić na dwa odcinki, w taki sposób, żeby jeszcze w tej kadencji sejmu udało się zmodernizować tę drogę w przebiegu od Nowego Sącz do Łososiny Dolnej przez Tęgoborze. Na razie jednak nie wiemy, jak będą wyglądać te remonty i w jakim standardzie będzie nowa trasa. Dla mnie najważniejsze będzie, żeby znaleźć pieniądze na ten cel – mówił Wiceminister Finansów.

Tymczasem kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowej i Autostrad zaprezentowała aż 5 wariantów przebiegu nowej Sądeczanki – Tzw. studium korytarzowe jest pierwszym etapem inwestycji. Kolejnym etapem będzie studium techniczno-ekonomiczne i koncepcja programowa, która będzie podstawą do tzw. programu funkcjonalno-użytkowego. Inwestor planuje, że uzyskanie kluczowej dla inwestycji decyzji środowiskowej przypadnie na czerwiec 2019 roku, a maszyny wjadą na budowę w końcu 2023 roku.

Konsultacje w Ratuszu
W najbliższy wtorek (11 kwietnia) w nowosądeckim ratuszu odbędą się konsultacje społeczne na temat przebiegu nowej Sądeczanki. Uczestnicy konsultacji będą mogli bliżej zapoznać się z wszystkimi koncepcjami przebiegu drogi – Zaprezentowane zostaną plakaty ze szczegółowymi mapami. Ponadto przewidziano prezentację multimedialną i omówienie poszczególnych wariantów przebiegu drogi. Omówiona zostanie ankieta, którą wypełnią uczestnicy spotkania, będzie także czas na dyskusję, wolne wnioski i podsumowanie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa 2 – 2,5 godziny.
Dzięki Sądeczance czas dojazdu do Autostrady A4 w  Brzesku ma się skrócić nawet o pół godziny. Według danych z 2015 roku drogą krajową nr 75 przejeżdża prawie 18 tys. pojazdów na dobę.
Studium korytarzowe zrealizowała firma Halcrow Group Sp. z o.o. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Krakowie w ramach zadania pod nazwą: Przebudowa drogi krajowej nr 75 (DK75) klasy GP na odc. Brzesko-Nowy Sącz.

/Źródło i fot.: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.