Przejdź do treści


Nowy Sącz: Kolejne usiłowanie oszustwa metodą na policjanta

zdjecie ilustracyjne - foto. pixabay.com

W dniu 4 grudnia 2018 r. do 62-letniej mieszkanki Nowego Sącza na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta CBŚ. Mężczyzna dzwonił z zastrzeżonego numeru telefonu i dla uwiarygodnienia swojej osoby przedstawił się jako policjant i podał numer identyfikacyjny.

Poinformował kobietę, że prowadzi śledztwo dotyczące oszustw bankowych, a jednym z podejrzanych banków jest ten w którym kobieta ulokowała swoje oszczędności. Nie podejrzewająca nic kobieta wyjawiła nawet kwotę jaką posiada. Kolejna informacja była taka, że policjanci maja wiedzę, że jeden z pracowników banku współpracuje z przestępcami i stąd ma dostęp praktycznie do każdego konta. Mężczyzna poprosił kobietę, o to żeby założyła konto internetowe w innym banku, a następnie przelała tam swoje oszczędności udostępniając mu oczywiście dane umożliwiające wejście na konto i autoryzację transakcji.
Kobieta poszła do banku i założyła konto internetowe, ponadto złożyła dyspozycję, aby przelać jej oszczędności na nowe konto. Dzięki profesjonalnemu podejściu do całej sytuacji pracownicy banku, która zwróciła uwagę, że starsza osoba jest tak naprawdę cały czas instruowana telefonicznie o tym co ma robić, kobieta nie straciła 30 tyś zł. Cechą charakterystyczną takich oszustw jest również to, że oszust sugeruje by potwierdzić jego „policyjną tożsamość” i zadzwonić na numer 997, bez rozłączania się. Poszkodowany jest przekonany, że dodzwonił się na policję, ponieważ głos drugiego oszusta, potwierdza, że dana osoba (np. Adam Kowalski) pracuje w komendzie i że faktycznie prowadzona jest akcja przeciw w tym przypadku oszustom, którzy włamują się na konta bankowe. Niestety ofiara pozostaje cały czas na linii z oszustem, ponieważ wystukując numer telefonu na klawiaturze, w trakcie prowadzonej rozmowy (bez rozłączania się), nie łączy się z innym numerem, ale pozostaje na linii z osobą z którą dotychczas rozmawiała. W takiej sytuacji należy się bezwzględnie rozłączyć i dopiero wówczas wybrać numer telefonu 997 lub 112. Po raz kolejny apelujemy i przypominamy o zasadach, dzięki którym nie staniemy się ofiarami oszustów.
Ważne jest by taki apel, jak i sposób radzenia sobie w takich sytuacjach dotarły do jak najliczniejszej grupy, szczególnie osób starszych, dlatego policjanci apelują by przekazać taką informację członkom naszych rodzin czy sąsiadom. Im więcej osób będzie miało świadomość jak wygląda schemat wyłudzania pieniędzy różnymi metodami stosowanymi przez oszustów, tym mniej z nich da się oszukać.

  • Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!
  • Nigdy też nie dzwonią do mieszkańców by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach.
  • Nigdy też nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom czy przelewanie na konta bankowe.

/KMP NS