Przejdź do treści


Kolejne problemy z funkcjonowaniem systemu ePUAP

ePUAP

ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) został uruchomiany w 2008 r. System ten kosztował polskiego podatnika 120 mln złotych, nic więc dziwnego że jego awaria wzbudza tak wielkie emocje.

Za pośrednictwem platformy ePUAP można załatwić sprawy urzędowe przez Internet m.in. założyć firmę, opłacić składki, zmienić adres zamieszkania itp.

Pierwsze problemy z funkcjonowaniem systemu ePUAP zaczęły się w miniony piątek. Powołany został nawet sztab kryzysowy, który pracował nad usunięciem awarii – Po kilkudziesięciu godzinach udało się przywrócić działanie systemu jednak w poniedziałek rano problemy powróciły i dostęp do platformy jest ograniczony. Obecnie trwają prace nad pełnym przywróceniem funkcjonalności Platformy ePUAP.

Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji pojawiła się informacja – Centralny Ośrodek Informatyki  dokonał zgłoszenia do wykonawcy systemu usterki krytycznej w ramach uprawnień przysługujących z tytułu gwarancji należytego wykonania systemu. Dostawca przyjął zgłoszenie i przystąpił do jego realizacji.

 źródło: mc.gov.pl