Przejdź do treści


Kierowcy zatrzymani po narkotykach. Sądeccy policjanci apelują o trzeźwość za kółkiem

Policjant dotyka palcem ekranu dotykowego analizatora narkotyków

Dwóch mężczyzn kierujących samochodami po narkotykach zatrzymali w miniony weekend sądeccy policjanci, a kolejnych dwóch najprawdopodobniej prowadziło pod ich wpływem.

Podczas interwencji funkcjonariusze zaleźli również marihuanę i amfetaminę. Kierowcy za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będą się teraz tłumaczyć przed sądem. Grożą im surowy kary.

Ze względu na specyfikę działania alkoholu i narkotyków, używanie ich przez kierowców negatywnie wpływa na ich sprawność psychofizyczną i zdolność kierowania pojazdem, przez co stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Dbając o bezpieczeństwo na drogach regionu, sądeccy policjanci niemal codziennie eliminują z ruchu nietrzeźwych kierowców, z których każdy może być potencjalnym sprawcą ludzkiego nieszczęścia. Mimo że funkcjonariusze stale apelują o rozsądek i przestrzeganie przepisów, w dalszym ciągu nie brakuje kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni (od 26 maja do 9 czerwca br.) mundurowi zatrzymali na Sądecczyźnie 43 nietrzeźwych kierujących, w tym 6 pod wpływem środków odurzających.

4 czerwca br. kilkanaście minut po godzinie 1 policjanci zatrzymali w Nowym Sączu do kontroli drogowej citroena, którego styl jazdy wskazywał, że kierowca może być nietrzeźwy. Po przeprowadzeniu badania stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna nie jest pod wpływem alkoholu. Policjanci wyczuli jednak silną woń marihuany, a kierowca miał rozszerzone źrenice i nielogicznie się wypowiadał, dlatego zbadali próbkę jego śliny urządzeniem AquilaScan, wykrywającym substancje psychoaktywne. Podejrzenia mundurowych potwierdziły się – test dał wynik pozytywny na obecność metamfetaminy. Ponadto podczas dalszych czynności okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane uprawnienia do kierowania podjazdami.

Tego samego dnia (4 czerwca br.) około południa również w Nowym Sączu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem. Z pojazdu wydobywał się charakterystyczny zapach marihuany, a podczas sprawdzania jego wnętrza mundurowi w kilku schowkach znaleźli susz roślinny. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy, gdzie przeprowadzony test analizatorem narkotyków, wykrył u niego obecność amfetaminy i marihuany. Kierowcy fiata zostało zatrzymane prawo jazdy.

Podczas minionego weekendu sądeccy policjanci zatrzymali również dwóch kierowców, których podejrzewali o prowadzenie samochodu po narkotykach. Badania na obecność alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu dały wynik negatywny, ale kontrolowani mężczyźni zachowywali się nerwowo i byli bardzo pobudzeni. Jeden z nich, kierowca bmw, nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a ponadto mundurowi znaleźli przy nim zwitek z amfetaminą i marihuaną. Z kolei kierujący audi, który zachowywał się podczas interwencji irracjonalnie, miał orzeczony przez sąd zakaz kierowania pojazdami.

Wszyscy kierowcy zostali poddani badaniom toksykologicznym krwi, których wyniki określą stężenie substancji psychoaktywnych, a tym samym pozwolą zakwalifikować ich zachowanie jako wykroczenie bądź przestępstwo. Ponadto kierowca audi odpowie za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu kierowania pojazdami, kierowca citroena za jazdę mimo zatrzymanego prawa jazdy, a kierowcy fiata i bmw będą tłumaczyć się z posiadania narkotyków. Ten ostatni poniesie również konsekwencje kierowania samochodem bez uprawnień.

/źródło: KMP Nowy Sącz