Przejdź do treści


Każdy z nas może zapobiec śmierci z wychłodzenia

foto. KMP Nowy Sącz

Ujemne temperatury powodują, że każdego roku w okresie jesienno-zimowym na terenie Małopolski dochodzi do kilku zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiarami mrozu są zazwyczaj osoby bezdomne oraz będące pod wpływem alkoholu. Na niebezpieczeństwo wychłodzenia narażone są także osoby starsze i samotne, mające trudność z zapewnieniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Sądeccy policjanci apelują, by nie pozostawać obojętnym. Widząc człowieka, któremu grozi wychłodzenie, reagujmy – wystarczy tylko jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub 986 aby uratować czyjeś życie.

Wzorem lat ubiegłych w porze zimowej Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu prowadzi wzmożone działania prewencyjne i pomocowe na rzecz ludzi bezdomnych, samotnych i bezradnych, jak również znajdujących się pod wpływem alkoholu, którzy przebywają na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach nieogrzewanych czy opuszczonych. Takie osoby znajdują się w grupie ryzyka osób zagrożonych śmiercią w wyniku wychłodzenia organizmu.
Policjanci objęli szczególnym nadzorem miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Kontrolują między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych policjanci doprowadzają je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekazują też informacje o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.
Funkcjonariusze zwracają też szczególną uwagę na przebywające na wolnym powietrzu osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Po napotkaniu takich osób doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia. Wymienione działania mają na celu chronić życie takich osób oraz zapobiec zgonom w wyniku wychłodzenia organizmu.

/źródło: KMP Nowy Sącz