Przejdź do treści


 Już po raz ósmy Orszak Jana Długosza przeszedł ulicami Nowego Sącza

Orszak Jana Długosza to coroczne wydarzenie, organizowane przez nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, które ma na celu przypomnienie postaci wybitnego polskiego kronikarza i patrona najstarszej szkoły w Nowym Sączu. Każdego roku uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele przebierają się w średniowieczne stroje  i ruszają na nowosądecki rynek.

W orszaku wzięły udział historyczne postaci, takie jak Jan Długosz (grany przez Michała Zacłonę, sądeckiego historyka i nauczyciela z I LO), św. Małgorzata, król Kazimierz Jagiellończyk oraz królowa Elżbieta Rakuszanka. Pod ratuszem z Orszakiem spotkał się prezydent Ludomir Handzel.

– Bardzo się cieszę, że mogę na nowosądeckim rynku powitać brać Rodziny Długoszowej. Bardzo ważnej i zasłużonej placówki dla Nowego Sącza, Małopolski i całej Polski. Szkoły, która wydała wielu zasłużonych absolwentów – powiedział Ludomir Handzel.

Prezydent, który sam jest absolwentem “Jedynki” podkreślił z jakim zobowiązaniem wiąże się bycie uczniem i absolwentem tej placówki.

– To teraz wy jesteście kształtowani, formowani i edukowani w tej placówce. Jestem bardzo dumny, że zarówno ja, jak i moi zastępcy jesteśmy absolwentami I Liceum. To zobowiązuje – podkreślił prezydent

/źródło: UMNS