Przejdź do treści


Jechali na „podwójnym gazie”. Teraz grożą im poważne konsekwencje

Kontrole drogowe - fot. KM Policji w Nowym Sączu

Surowe konsekwencje grożą dziewięciu nietrzeźwym kierowcom, których w ostatnim czasie zatrzymali sądeccy policjanci. Jeden z nich wymusił pierwszeństwo i spowodował kolizję, kolejny nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed patrolem, a dwóch miało orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przez pierwszych 10 dni marca sądeccy policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych kierowców. 3 marca br. w godzinach porannych na terenie gminy Stary Sącz 41-letni kierujący mitsubishi, włączając się do ruchu wymusił pierwszeństwo i zderzył się z samochodem marki Audi. W trakcie kontroli okazało się, że miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Tego samego dnia nad Jeziorem Rożnowskim policjanci zatrzymali po pościgu kolejnego nietrzeźwego kierującego, tym razem motoroweru, który w organizmie miał ponad promil alkoholu. Dodatkowo mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej pomimo wydanych poleceń umundurowanego funkcjonariusza oraz sygnałów dźwiękowych i świetlnych oznakowanego radiowozu Policji.

Kilka dni później, 8 marca br. w godzinach popołudniowych, policjanci przejeżdżając w pobliżu jednego z bloków w Nowym Sączu na parkingu zauważyli nerwowo zachowującą się kobietę i mężczyznę. Kiedy mundurowi zapytali co się stało, kobieta oświadczyła, że chciała przestawić samochód w inne miejsce, najechała na krawężnik w taki sposób, że pojazd zawisł i nie mogła ruszyć. Kobieta przyznała, że nie ma prawa jazdy i że wypiła jedno piwo. Jej wersję potwierdził mężczyzna, który jednocześnie zaprzeczył, że kierował pojazdem, ponieważ wcześniej spożywał alkohol. Policjanci postanowili sprawdzić zapis kamery monitoringu, która swoim zasięgiem obejmowała miejsce zdarzenia. Okazało się, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna nie mówili prawdy. Z nagrania wynikało, że to 52-latek najpierw próbował przestawić opla i zawiesił pojazd na krawężniku. Gdy nie mógł, ruszyć 34-latka wsiadła za kierownicę, a mężczyzna w tym czasie próbował zepchnąć samochód na jezdnię. Mężczyzna został przebadany na trzeźwość – miał w organizmie blisko promil alkoholu. Dodatkowo okazało się, że od roku posiada zakaz prowadzenia pojazdów.

Niechlubnym rekordzistą wśród nietrzeźwych kierowców okazał się 60-letni sądeczanin, którego 1 marca br. zatrzymali do kontroli drogowej policjanci sądeckiej drogówki. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie prawie 3 promile alkoholu.

Ponadto policjanci zatrzymali czterech kierowców, którzy prowadzili swoje samochody mimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Teraz niefrasobliwi kierowcy będą musieli ponieść konsekwencje swoich czynów. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi m.in. kara do 2 lat więzienia. Ponadto za popełnienie tego przestępstwa w okresie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara do 5 lat więzienia. Z kolei za niestosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.

KONSEKWENCJE KIEROWANIA POJAZDEM PO ALKOHOLU

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywnawymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów(wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężnena rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

/źródło: KMP Nowy Sącz